Flera avåkningar i det moddiga väglaget
FILIPSTAD: Bil krockade med bergvägg
Foto: Emely Wallo [Förstora]
Foto: Emely Wallo [Förstora]
Foto: Emely Wallo [Förstora]
Över en natt förvandlades höst till vinter. Måndagsmorgonens snöglopp överraskade många trafikanter och satte många ringrostiga förare på prov. Överallt i hela Värmland varnades det för halt väglag.
– Eftersom det kom över en natt var det nog en del som inte var beredda, säger Heinz Speychal, brandinspektör på Bergslagens räddningstjänst.
Sladd på bilen
Vid 07.30-tiden på måndagsmorgonen kom första larmet om en avåkning på riksäg 26 mellan Nykroppa och Filipstad.
– Det var en bilist som fått sladd på sin bil, det var väldigt moddigt väglag, berättar Speychal.
Den kvinnliga föraren lyckades inte häva sladden utan for av vägen, ner i diket och krockade med en bergvägg.
– Hon klagade över smärtor i nacke och rygg så ambulansen fixerade henne men det verkade som allt gått relativt bra, hon kunde röra på ben och armar, säger Speychal.
Strax efter klockan 08.00 inkom nästa larm om en avåkning vid Agnesvik. Räddningstjänsten behövde däremot aldrig ingripa då bilen enligt Speychal glidit ner i diket och föraren kunnat ta sig ut för egen maskin.
Islager under snön
Anders Boström som jobbar som bärgare var också han sysselsatt under måndagen med att hjälpa bilister som åkt av vägen runt Hällefors och Filipstad.
– Vädret skiljer sig väldigt, i Filipstad var det mer snöblandat regn och väldigt moddigt. Förbi Persberg var det mer vinterväg. Men det är lurigt, på en del ställen är det jättehalt då det är ett islager under snön, säger han och uppmanar alla att ta det varligt.
– När man kommer i modden är det så lätt att få kast på bilen. Det gäller att tänka sig för, bara för det står 90 på skylten behöver man inte köra i det, man kan gott sänka hastigheten några tior. Dessutom ska man inte åka utan vinterdäck.

































































