Regn stoppade inte firandet

Nordmark: Ingen familjedag utan Bennys lyckohjul

Familjedagen i Nordmark är en stolt tradition som varje år lockar byns innevånare till Hedvallen för att under lek å skratt umgås med varandra. I år var heller inget undantag trots att regnet stundtals öste ner.
Publicerad: 2012-07-03 11:51
Lyckohjulet är ett populärt inslag som måste finnas med under varje Familjedag.
Foto: Emely Wallo
 [Förstora] 
Fotbollsmatchen är en prestigefylld kamp. Domaren såg till att den slutade oavgjort.
Foto: Emely Wallo
 [Förstora] 
David Eriksson och Emma Arvidsson bor båda i Nordmark och tycker Familjedagen är rolig.
Foto: Emely Wallo
 [Förstora] 
Efter avslutad fotbollsmatch var det dags för brännboll.
Foto: Emely Wallo
 [Förstora] 

I lördags arrangerades den årliga Familjedagen av Nordmarks fotbollsförening. Sedvanligt hölls den på Hedvallen. Lagom tills dess att familjefesten skulle dra i gång med en fotbollsmatch öppnade sig himmelen och ett stadigt regn började falla. Men vad gjorde väl det. De cirka 25 nordmarkare som hade letat sig till Hedvallen kämpade tappert och visade inga tecken på ledsna miner.

– Det brukar alltid vara fler som kommer, men det är väl vädret det beror mycket på. Men det är fantastiskt roligt att få vara med i den här föreningen och att göra sådana här saker tillsammans. Det är en riktig familjefest, säger Ola Persson, fotbollstränare och dagen till ära domare i den prestigefyllda fotbollsmatchen.

Omgången spelades med blandade lag med spelare från bara ett par år gamla upp till mer mogen ålder. Och som tur var slutade matchen oavgjort, eller?

– Du kan tro att det är en kamp om att vinna. Men som domare kan jag se till att det slutar oavgjort, vi säger väl 7-7, säger Ola Persson med ett skratt.

Fotboll är roligast

Efter avslutad fotbollsmatch fylldes energilagren på med fika innan den stundade brännbollsturneringen. David Eriksson och kompisen Emma Arvidsson bor båda i Nordmark och brukar alltid vara med på Familjedagen. David tycker det roligaste inslaget är fotbollsmatchen medan Emma uppskattar hela gemenskapen.

– Det är roligast att sitta tillsammans och äta, säger hon.

Ett annat inslag som är en sann tradition och ett måste under Familjedagen är Benny Perssons lyckohjul. Där spelar deltagarna med sina personnummer. Den siffra lyckohjulet visar får man stryka och den som kryssat över alla sina siffror först vinner. Tävlingen är uppskattad av både stora och små.

– Den måste alltid vara med. Ingen familjdag utan Bennys lyckohjul! säger Ola Persson.

Emely Wallo
0590-79 15 50
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
I dag kommer arbete- och ekonomibilagan, som består av två delar – totalt 48 sidor.

– Som vanligt på torsdagar dukar papperstidningen upp med mat och dryck. I dag får du tips om hur du sätter piff på sommarrätterna med lite rökt fisk.

– Nöjessidan bjuder på livsfilosofi à la Dunderklumpen.

– Karlstadsliv har besökt Jäveröns nya café. Där är det inte mer än ett stenkast från jord till bord.

Webbfrågan
Besöker du loppisar?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se