Brister på hem för flyktingbarn

FILIPSTAD: Socialstyrelsen kritisk

Socialstyrelsen är kritisk mot förhållanden på ett hem för ensamkommande flyktingbarn i Filipstad. Enligt den inspektion som gjorts förekommer våld och hot både mellan ungdomarna och mot personalen.
Publicerad: 2012-06-20 17:07

Socialstyrelsen har gjort flera inspektioner på ett boende för ensamkommande flyktingbarn i Filipstad. När det gäller rum och materiella ting har barnen och personalen det bra men det är värre ställt med den sociala biten.

Enligt de intervjuer som gjorts känner sig ingen av de intervjuade ungdomarna trygg på boendet. Ungdomarna menar också att några i personalen inte lyssnar på deras åsikter. Föreståndaren har tillämpat möjligheten att skriva ut en av ungdom som betedde sig illa. Socialnämnden krävde sedan att hemmet skulle ta tillbaka ungdomen eftersom andra placeringsformer misslyckats.

Enligt anmälan vill många ungdomar bo i familjehem men socialtjänsten beviljar detta först då de betett sig illa. Detta har enligt föreståndaren gjort att ungdomar försökt straffa ut sig.

Adina Magnusson
0550-41 25 51
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT

Våra husdjur fokuserar i dag på vikten av att man hittar ett passande namn på sitt husdjur, och kommer med lite tips på vad man ska tänka på.

– Hela helgens sportresultat

– Kolla hur bra du har hängt med i nyhetsflödet med Nutidstipset

Webbfrågan
Odlar du egna kryddor?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se