Födelsedagar 27/10

Publicerad: 2012-10-27 07:30
Mattias Larsson [Förstora] 
Tim Andersson [Förstora] 
Maja Bäcklund [Förstora] 
Anne Marie Lindberg [Förstora] 

40 år

Mattias Larsson

Karlskoga

40 år fyller Mattias Larsson, Linnebäck 503, Karlskoga. Han är född i Åtorp, men flyttade sedan med familj till Vekhyttan. Sedan fem år bor han i Linnebäck. Mattias Larsson har gått fordonsprogrammet på Tullängsskolan och han jobbar som maskinreparatör på Setra sågverk i Hasselfors samt som vaktmästare på Retromix i Linnebäck. Sedan länge har han varit mopedentusiast och han tävlingskör och renoverar gamla mopeder. Andra intressen är jakt, löpning, deltar i lokala lopp, att utveckla intresset för dragspel och sist men inte minst familjen med tre barn Anton 13 år, Hugo 6 år och Emma 4 år.

10 år

Tim Andersson

Säffle

10 år fyller Tim Andersson, Säffle. Han går i Tingvallaskolan. På fritiden är han med kompisar, är med i scouterna och spelar basket. När han blir stor vill han bli maskinförare.

10 år

Maja Bäcklund

Karlstad

10 år fyller Maja Bäcklund, Karlstad. Hon går på Hultsbergsskolan. På fritiden tränar hon friidrott, är med kompisar, läser, lyssnar på musik och bakar gärna. Hon gillar också skidåkning och snorkling. I framtiden vill hon resa och se världen.

70 år

Anne Marie Lindberg

Årjäng

70 år fyller Anne Marie Lindberg, Rosenvägen 10 D, Årjäng. Hon är född i Köpenhamn. Anne Marie Lindberg är utbildad förskollärare/fritidspedagog och har arbetat som förskollärare i Danmark, för Rädda Barnen i Istanbul och för Svenska skolan i Algeriet och Dar es Salaam. Hon har också varit förskolechef i Köpenhamn och den sista 20 åren innan pensioneringen som fritidspedagog i Årjängs kommun. Tidigare har hon bland annat varit ordförande i Lärarförbundet i Årjängs lokalavdelning och är nu ledamot i Årjängs fullmäktige och i socialnämnden AU samt ersättare i landstinget. Efter pensioneringen gick hon på Kyrkeruds folkhögskola på målerilinjen och ”bilder för livet”. Andra intressen förutom konst är bland annat resor till sönerna med familjer i Provence och Köpenhamn, litteratur, film, natur, samhällsfrågor och att umgås med goda vänner. Födelsedagen firas i Köpenhamn.

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT

Det är lördag och det betyder extra helgläsning. I dag innehåller Helg 28 sidor med resor, teknik, kryss, mode med mera. Och så har helgredaktören kollat vad man får – och bör – göra för förändringar på sitt hus, och varför husen ser ut som de gör i dag. Några exempel på Karlstadshus med egen stil lyfts fram.

Webbfrågan
Ska du se/såg du Eurovision song contest på lördag kväll?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se