Att njuta av livet håller Maj pigg
JUBILAREN
På måndag fyller hon 80 år och nya bokidéer finns där i lådan.
Foto: Tobias Sterner [Förstora]
Foto: Tobias Sterner [Förstora]
Foto: Tobias Sterner [Förstora]
Foto: Tobias Sterner [Förstora]
Med över 100 barn- och ungdomsböcker i hyllan och ett 20-tal priser och stipendier på meritlistan, däribland Astrid Lindgren-priset och hedersdoktor vid Karlstads universitet, är Maj Bylock en av Värmlands mest lästa författare. Kanske också piggaste med en omisskännlig glimt i ögat.
– Efter att ha skrivit läromedel sedan 1961 ställde jag mig frågan: Vad gör man när man blir 50? Lägger man av då? Nej. Så jag slutade med läroböckerna och skrev det jag ville istället.
Hon skrev Solstenen, en historisk roman för ungdomar.
– Jag visste inte att den skulle bli så populär! Jag vann förlaget Rabén och Sjögrens jubileumspristävling 1983, och Astrid Lindgren satt i juryn.
Sin mission
Vi sitter vid dukat kaffebord i Maj Bylocks stora ljusa arbetsrum med älvutsikt. Hon berättar mycket och gärna om sina böcker, om inspiration och sin mission.
– Jag har jobbat mycket för att öppna vägen in till läsandet för ungdomar. Jag hade väldigt roligt själv när jag skrev klassikerna.
Robinson Crusoe, Robin Hood, Djungelboken, Oliver Twist och ett 20-tal till har fått även de minst lässugna att kunna ta till sig en klassiker som man hinner läsa ut på en kväll.
Även hennes egna romaner har blivit moderna ungdomsklassiker. Inför Silverpil, som utspelar sig i Karlstad, letade hon mycket fakta i NWT:s tidningslägg. Solstenen har satts upp som musikal och det fanns en önskan att göra alla klassiker till musikaler.
Häxserien
För att finna inspiration till sina historiska berättelser i Häxserien och serien om Fågelprinsen läser och samlar Maj Bylock sina intryck, miljöer och dialoger på lappar.
– Senaste bokserien om kelterna började med att jag löste korsord och fastnade på ordet druid. Jag visste ungefär vad det var men ville veta mer och då visste jag att det skulle bli min ingång till historien. Jag ville hitta bakgrunden till religionskonflikter som den mellan kristendom och islam. De fakta jag hittade påverkade hur jag lade upp historien.
Förutom att läsa reser hon för att finna fakta. Men inspirationen, den kan komma precis när som helst.
– Jag tog en promenad vid älven och får syn på något i vattenbrynet med sjögräs svajande i vattnet. Det såg ut som en figur med grönt hår och det var som den viskade till mig att den heter Mung. Det fick bli huvudpersonens namn och scenen finns med i boken. Samtidigt hittade jag en gren som såg precis ut som ett svanhuvud, den finns också med.
Fågelprinsen
Grenarna finns sparade i en skål tillsammans med några andra fynd som inspirerat berättelsen om Fågelprinsen. Den sista delen kom ut 2009, men idésamlandet pågår än.
– Det är alltid hemligt vad jag har på gång och jag pratar inte om böckerna innan. Jag har alltid tankar och lappar i en låda och kan aldrig säga när det är slutskrivet. Det ska alltid finnas en väg vidare, för så är det i livet.
Trots att Maj Bylocks böcker är historiskt baserade har det aldrig intresserat henne.
– Jag har aldrig gillat historia och är dålig på kungar och krig och så. Men sedan jag var liten och lyssnade på pappas historier så har jag intresserat mig för människorna och hur de hade det.
Översatta till tolv språk
Maj Bylocks böcker är översatta till tolv språk och hon finns med i psalmboken, nummer 524.
– Den kom av sig själv på 70-talet när jag stod och skalade potatis. Det slog mig att det inte fanns några psalmer om den helige ande men det är inte så konstigt eftersom det är svårt att förklara. Men jag gjorde den som kraft från Gud, la bort potatisskalaren och skrev ner den. Jag fick kritik för att jag använde ”kanske kanske”, men det kan man visst. Så till slut gick det bra.
Nu på måndag fyller Maj Bylock 80 år och det firar hon med öppet hus hemma på söndagen.
– Jag firar mina födelsedagar så länge vi kan och orkar, det brukar bli ganska fullt.
Hur ser dina dagar ut?
– Jag ligger lite längre på morgnarna, njuter av livet och lever efter mottot att inte låta morgondagens moln skymma dagens sol. Jag har ju min man kvar, som är frisk, som bryr sig och för mig att bry mig om och så något att syssla med. Vi är väldigt lyckligt lottade.
Skriver du på fler böcker nu?
– Man vet aldrig om det kommer någon ny bok. Mitt yrke är så fritt!
Ålder: 80 år på måndag
Bor: Villa på Sundsta/Älvkullen
Gör: Författare
Familj: Maken Olov Bylock, 87 år, två barn och sju barnbarn mellan 27 och 16 år
Äter helst: ”Sniglar med vitlökssmör svarar jag när barn skriver och frågar. Men egentligen är det allt utom selleri och sushi.”
Läser: Mycket facklitteratur. ”När jag inte skriver.”
Ser på tv: Nyheter och frågesport
Lyssnar på: ”Nu för tiden blir det för rörigt att lyssna på musik, men jag tänka på musik jag lyssnat mycket på tidigare, och då är det klassiskt.”
Favoritbarnböcker: ”Jag läser inte många eftersom jag vill hålla min linje, men Robinson Crusoe var min favorit som barn.”
Källa:

















































































