Skogsbolag dementerar samarbete

SKOGSINDUSTRIN

Flera nordiska skogsjättar planerar samarbete kring tidningspapper, enligt en finländsk tidning.Stora Enso och Holmen börsstoppades men bolagen dementerar, skriver TT.
Publicerad: 2010-09-02 17:01

Någon form av samarbete eller sammanslagning har det spekulerats kring en längre tid. På torsdagen fick affärsplanerna nytt bränsle när tidningen Helsingin Sanomat skrev om samarbetsplanerna utan att ange några källor.

Enligt tidningen ska det röra sig om en plan för att bilda ett samägt bolag, dit tillgångar relaterade till tidningspapper från de tre skogskoncernerna förs.

Dementerar

Aktiehandeln i de utpekade bolagen, Stora Enso, Holmen och Norske Skog, stoppades sedan kurserna stigit i den inledande handeln.

Men bolagen dementerar i pressmeddelanden, åtminstone Stora Enso och Holmen. Norske Skog tillbakavisar dock inte uppgifterna helt. Behovet av ett samarbete av något slag finns, enligt norrmännen, men tillägger:

Aktiehandeln släpptes sedan på under eftermiddagen. Vid 17-tiden noterade Stora Enso och Holmen uppgångar på 5–6 procent jämfört med onsdagen.

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Behöver Värmland ett Lerin-museeum?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor