John Bauerelever är lovande företagare

EKONOMI

I torsdags avgjordes tävlingen Ung Företagsamhet (UF). Under ett år har 200 nya Värmlandsföretag skapats. De drivs av ungdomar mellan 16-20 år med stöd från företagare inom näringslivet.
Publicerad: 2010-03-20 07:30
Det utsågs vinnare i flera olika kategorier. Bästa säljare blev Petter Lilleaasen från Årjängs gymnasieskola.  [Förstora] 

– Under Wettergrendagen, på Karlstads Universitet, fanns det en jury på plats som utsåg de vinnande bidragen i de olika kategorierna, berättar Jennie Jonsson, regionchef på UF i Värmland.

Vinnare av årets UF-företag var: Adam Länsberg, Patrik Back, Jesper Öström och Johan Mattsson från John Bauergymnasiet i Karlstad. Deras företag bygger på att importera elektronik från Kina.

Finalisterna från varje region möts på SM i UF-företagande den 10-11 maj i Stockholm.

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
NWT Kultur har besökt repetitionerna av Johannespassionen, nästa verk som Wermlandsoperan tar sig an. Och nöjesavdelningen är som vanligt välmatad på fredagar med bland annat musik-, film- och spelrecensioner.

– Familjenytt

– De viktigaste in- och utrikesnyheterna

Webbfrågan
Behöver Värmland ett Lerin-museeum?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor