"Svenska ungdomar har väldigt gott rykte i Norge"

KARLSTAD: Camilla Nilsson jobbar på Gardermoen

I Norge finns räddningen undan arbetslösheten för många värmländska ungdomar.
– Svenskarna har väldigt gott rykte i Norge. Vi jobbar hårt och klagar inte, säger Camilla Nilsson, som arbetar på flygplatsen Gardermoen och pluggar på Karlstads universitet.
Publicerad: 2010-03-02 09:40
LÄS OCKSÅ:
Camilla Nilsson flydde landet för att få jobb och lära sig nya saker. Som så många andra värmländska ungdomar hamnade hon på flygplatsen Gardermoen - och stortrivdes. [Förstora] 

– Man måste söka hela tiden och ha kontakter. Kontakter är nog viktigast av allt, säger Camilla Nilsson, 25 år, om att vara ung på en partiellt förlamad arbetsmarknad.

Flera i hennes närhet har drabbats av den värmländska ungdomsarbetslösheten, själv har hon klarat sig genom att fly landet.

Englandsjobb

För några år sedan åkte hon och en kompis till England och arbetade på ett vårdhem.

– Det jobbet hittade vi genom arbetsförmedlingen här hemma. Det var jättebra.

Sedan bar det av till Norge.

– Min pojkvän hade redan fått jobb där så jag åkte efter.

Pojkvännen arbetade på Gardermoen och efter idogt sökande fick även Camilla jobb där.

– Som säkerhetsvakt. Jag står i säkerhetskontrollen och tar ifrån folk deras schampoflaskor, knivar och annat.

Värmlandskoloni

Det finns en stor ung Värmlandskoloni runt flygplatsen utanför Oslo.

– Det är massor av värmlänningar. Många bor tillsammans i kollektiv. Det är väldigt dyrt att leva och bo i Norge, men det finns många hus som hamnat för nära flygplatsen som ungdomar får hyra relativt billigt.

Jobb finns det gott om.

– Får man inte ett på flygplatsen är jag säker på att det finns något att få i det stora köpcentret i Jessheim. Där är det mycket svenskar som jobbar, och eftersom de flesta bara jobbar några månader så är det stor omsättning på folk.

Eftertraktade ungdomar

Svenska ungdomar är populära hos norska arbetsgivare. De är ofta där under en begränsad tid för att tjäna pengar, därför satsar många på jobbet och tar gärna extrapass.

– Vi jobbar hårt och klagar inte. Norrmännen tycker ofta att de får för lite betalt för den här typen av jobb medan vi är jätteglada för att få så mycket pengar. Lönerna är högre i Norge.

Numera delar Camilla Nilsson sin tid mellan Gardermoen och Karlstads universitet. För två år sedan kom hon hem och påbörjade sina studier. Målet är att bli flygfotograf.

Hon har anställningen kvar på flygplatsen, om än bara tio procent. En gång i månaden, hon kan själv välja när, åker hon och arbetar ett pass i säkerhetskontrollen.

– Det är jättekul att träffa kollegerna. Ibland kan det kännas lite jobbigt att åka så långt för att jobba några timmar bara, men det är det värt med tanke på jullov och sommarlov då jag får jobba så mycket jag vill. Dessutom ger det viktig arbetslivserfarenhet.

Gunilla Rung Klint
054-19 97 39
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Lördag och inte vilken lördag som helst. Det är schlagerlördag! Papperstidningen har allt du behöver veta för en riktig festkväll framför tv:n.

– I helgbilagan träffar du i dag tv-legendaren Karin Falck. Visste du att hon är från Karlstad?

– Dessutom: Djur & natur, reportage, kryss och fyndannonser!

Webbfrågan
Hur ofta tränar du på gym?
Välkommen Fanny!
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

Tjädrans, vilken tam fågel...
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor