
Boken som väckt stor uppmärksamhet
KARLSTAD: Alla är ju överens- varför då tjafsa om detaljer?
Foto: Jonny Ohlsson [Förstora]
Foto: Jonny Ohlsson [Förstora]
– Jag kände att jag var tvungen att skriva boken. På något sätt känns det som att alla är överens, men ändå är det något som saknas. Nämligen att övertyga alla att det är bra att jobba.
Man skulle kunna tycka att detta är självskrivet, men vem är det som driver frågan om att det är bra att jobba, menar Jan Elofsson.
– Jag känner knappt någon som ägnar sig åt det arbetet. Ändå är det den viktigaste frågan i samhället. Tala om för alla ungdomar, för människor som är arbetslösa och för folk som av andra skäl står långt från arbetsmarknaden att det här med att jobba är det viktigaste man kan göra.
Jan Elofsson menar att man inte skall möta sjuka och folk med problem genom att kategorisera dem och föra in dem i olika grupperingar.
– Fråga dem istället vad de orkar att göra och gå dem till mötes. Vill Johan arbeta två timmar. Låt honom få göra detta. Vill Anna jobba bara eftermiddagar så lät henne få göra detta.
Ingenting annat än en myt
Men det finns ju inte jobb till alla?
– Det är en myt. Det finns jobb överallt och morgondagens jobb har vi inte en aning om. Vem kunde ana för 20 år sedan att ungdomskulturen och konsertarrangemangen skulle sysselsätta tusentals personer och skapa en helt ny bransch.
Jan Elofsson är grymt skeptisk till alla prognoser som dräller runt i samhället: Prognoser och analyser som beskriver allt om framtidens jobb.
– Det finns inte en enda människa i världen som vet hur många klarinettister som behövs 2013. Låt oss istället komma överens om att det alltid finns jobb och plocka bort det där bedrövliga begreppet om ” att stå till arbetsmarknadens förfogande”. Står du till arbetsmarknadens förfogande varje dag? Troligen inte. Jag gör det inte heller, men jag vet att det är bra att jobba.
Mer humanistisk syn
Vi behöver en mer humanistisk syn på människan och jobben.
– Boken är en hyllning till arbete och aktivitet. Den handlar om att ge alla en chans att vara en del av det samhälle vi lever i.
Boken har väckt stor uppmärksamhet. Riksdagsledamot Berit Högman, (s), skriver i sin blogg att boken borde läsas av alla på arbetsförmedlingen, alla socialarbetare, alla kommun- och rikspolitiker samt tusen till.
– Ett givet ljus i höstmörkret, skriver Berit Högman.
En värmländsk bok har alltså skapat riksintresse, men så har också Jan Elofsson bred kunskap om människor och arbete. Dels inom ungdomsorganisationen Communicare och dels inom kommunerna där han jobbat med förändringsarbete, försörjningsstöd och arbetsmarknadsfrågor.
Jan Elofsson planerar för ytterligare en bok. Arbetsnamnet på boken är ” Hur man genomför det man drömmer om”.
Källa:






























































