Tre döms i smuggelhärva
KOPPOM: Hus var spritcentral
Nu döms tre personer till fängelse för smugglingsbrott.
Över 1600 liter starksprit hittade tullarna vid tillslaget mot stugan i Koppom den 25 februari. Och därtill bland annat tomflaskor, etiketter, plastdunkar, kartonger, korkar, en hävert och en mätare för alkoholstyrka.
En av bilarna på gården, en lastbil, var omgjord och specialutrustad för ett enda ändamål: att transportera alkohol.
Bakgrunden till tullens husrannsakan var att man dagen innan stoppat en varubil vid Lysed, utanför Årjäng. I bilen fanns drygt 1 700 liter smuggelöl, och två män som uppgav att de tillfälligt bodde i stugan i Koppom.
De undersökningar som gjordes skulle visa att det handlade om olaglig sprittillverkning. 95-procentig sprit fördes till stugan, späddes och tappades på flaskor som förseddes med etiketter för vidareförsäljning.
Tre av fem döms
Sammanlagt fem personer åtalades för inblandning i den misstänkta sprithärvan.
Nu har dom fallit.
De två män som greps utanför Årjäng döms till fyra månaders fängelse för smuggling. En av de tre personer som greps vid stugan döms till åtta månaders fängelse för grov olovlig befattning med sprit. Två män frias helt.






































































