VAR HÄNDE DET?
Dalsland | Hela kartan

Folkfest när Eka Miljörum invigdes

BENGTSFORS: Slutpunkt för Eka-saneringen

Det var stolthet i luften när bengtsforsborna fick den sista pusselbiten på plats i nya Eka Miljörum på fredagen: ett datachips med information om saneringen pluggades in i en granitsten.
Publicerad: 2010-09-04 07:30
Landshövding Lars Bäckström dinglade ner ett datachips med 16 Gb dokumentation om Eka-saneringen i en granitsten med hjälp av stenhuggare Anders Thorn. I ett spirituellt tal gratulerade han bengtsforsborna som tagit hand om sitt arv och skapat en framtid. [Förstora] 
Doris Karlsson, trädgårdsarbetare på kommunens arbetsmarknadsenhet, förmedlade kontakten med Einar Hessman Larsson som fick uppdraget att anlägga trädgården i Eka Miljörum. Hennes favorit bland växterna är en slingerstormhatt. [Förstora] 
Einar Hessman Larsson, trädgårdsingenjör, Johan Sandzén, Naturinformation, och Boh Tivesten, kommunens arkitekt, har samarbetat för att skapa den nya parken.  [Förstora] 
Två köer ringlade i parken till borden med gratis kaffe och bakelser till alla. 450 bakelser gick åt, här tar Anita Sköld för sig.  [Förstora] 
Trio på kurs som passade på att titta in på invigningen: Elin Larsson, Åmål, Anna-Cecilia Ömnehag, Mellerud och Christina Floberg, Dalskog. ”Jättefint, fantastiskt vackert” tyckte de. [Förstora] 
Buba Band bjöd på underhållning, i bild syns Anne Andersson, Kajsa Hasselhorn, Liza Johansson, David Norlin, Baboucar Camara och Ingela Danielsson.  [Förstora] 

Lars Bäckström, landshövding, och Anders Thorn, stenhuggare, gjorde jobbet tillsammans inför en stor skara intresserade. Landshövdingens uppgift var att dingla ner ett datachips i ett hål i en granitsten och fick sedan plugga igen hålet med en kolv av svart diabas.

– Det håller i tusentals år, sa Anders Thorn från Thorns stenhuggeri i Bengtsfors som format trettio sittkuber av sten till miljörummet. På sittkuberna finns ett meddelande till eftervärlden: ”gräv inte här” på flera språk, inklusive det binära med nollor och ettor.

– Kul att få medverka till moderna hällristningar, sa Anders Thorn.

260 miljoner kronor

Området har sanerats under ledning av Bengtsfors kommun med 260 statliga miljoner kronor. Vid invigningen lovordade massor av besökare det Miljörum som etablerats på platsen efter en för länge sedan nedlagd klor-alkalifabrik som läckt kvicksilver och dioxin. Utredningar, rivningar och sanering har pågått i mer än tio år.

– Helt fantastiskt, underbart! Hoppas att bengtsforsborna nu kommer att använda den här parken, sa Kerstin Thorvald, utflyttad för tio år sedan men inrest till invigningen. Som kantades av musik och trummor och sång av Franserudsskolans elever.

Gott samarbete

Parken är resultatet av ett samarbete med många lokala aktörer, framför allt kommunens arbetsmarknadsenhet, AME, arkitekt Boh Tivesten och Naturinformation i Bengtsfors. Doris Karlsson på AME knöt kontakt med Einar Hessman Larsson, trädgårdsingenjör på Göteborgs Botaniska trädgård, med stor erfarenhet av trädgårdsanläggningar.

– Jag började i trädgårdsyrket 1978 och den här anläggningen är bland dem som jag är mest nöjd med i min yrkeskarriär, sa han och lovordade samarbetet med övriga aktörer.

Stolta över jobbet

Förutsättningarna har krävt att rötter inte går ner i marken, inga träd, och lösningen blev en kontrastrik park med en kombination av vatten och sparsamt med växter plus en japanskt inspirerad stenträdgård, stora mönstrade grusytor, sten och trä med plats för lek, information om gamla fabriken och saneringen plus en scen.

Helena Paulsson och Ronny Myrås från Dals Långed höll ett öga på växterna under invigningen. De är två av de 25 från AME som skötte planteringarna i våras och fortsätter att sköta parken. Hur känns det idag?

– Bra! Med tanke på alla som är så nöjda, alla verkar överväldigade, och med tanke på hur det har blivit här. I sommar har det kommit säkert hundra turister varje dag, sa Ronny Myrås.

– Jag är stolt, sa Helena Paulsson.

WRS
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
I dag är det lilla julafton för alla rallyfantaster. Med papperstidningen kommer i dag en hel bilaga med allt du behöver veta inför fartfesten i Värmlandsskogarna. 32 sidor extraläsning!

– Som vanligt på onsdagar är det också extra mycket material om arbete och ekonomi. Bland annat de senaste fastighetsaffärerna.

– Konsumentsidan handlar om vikten av köpekontrakt när man handlar begagnat.

Webbfrågan
När vill du gå i pension?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor