VAR HÄNDE DET?
Dalsland | Hela kartan

Oscar storsatsar på sitt drömyrke

TÖSSE: Valde travkarriären som 10-åring

”Vad vill du bli när du blir stor?”. Frågan har alla fått någon gång. Desto svårare tycker många det är att besvara den.
17-årige Oscar Andersson tycker tvärtom. Redan som 10-åring bestämde han sig för att det är travtränare han vill bli.
Publicerad: 2010-03-17 07:30
Oscar Andersson tillsammans med framtidslöftet Unigeunio de May, en tvåårig fransman.
Foto: Helena Ingman
 [Förstora] 
Oscar Andersson trivs bra på gården i Tösse. Gårdshunden Alice verkar också stormtrivas, särskilt när hon får jaga snö.
Foto: Helena Ingman
 [Förstora] 

Oscar Andersson föddes praktiskt taget in i hästbranschen. Hans föräldrar har ett stort intresse och pappa Jan har varit amatör sedan i 20-års åldern. Storasyster Rut jobbar just nu i ett dressyrstall.

– Jag är uppvuxen bland hästarna. kontakten med dem är också det bästa med det här sättet att leva. För travsporten är en livsstil, förklarar Oscar.

En av travets talanger

En livsstil han verkar behärska mer än väl. För en tid sedan utsågs han till årets omgång av travets talanger av Svenska Travsportens Centralförbund. Det är 15 unga tjejer och killar med körlicens från hela Sverige som får specialstöd under det kommande året.

– Jätteroligt! Vi ska få utbildning genom föreläsningar, mediaträning, mental träning, träffa måldomare och besöka Mälarkliniken. Det känns väldigt roligt och stimulerande att få träffa folk i samma ålder och utbyta erfarenheter.

– Vi ska också få köra lopp i en egen serie, titta på loppen och analysera vår körning.

Oscar har dessutom utsetts till Årets framtidslöfte av Åmålstravet.

Vad tror du är anledningen till dina framgångar?

– Det är såklart jättesvårt att svara på. Kanske för att jag verkligen brinner för travet och hästarna. Jag vill verkligen satsa på det här och kämpar för att utvecklas.

– Men visst spelar säkert även min tävlingsinstinkt in. Jag har alltid älskat att tävla och vara målinriktad. Jag har provat på många sporter och höll till exempel länge på med fotboll parallellt med ponnytravet.

Satsar på egna hästar

Just nu står åtta hästar i familjens stall. Alla i familjen hjälps åt med skötsel och träning och Oscar spenderar så mycket tid han bara kan i stallet.

– Vi har särskilt en häst, en fransk tvååring, vi tror och hoppas mycket på. Jag har valt att satsa på egna hästar istället för att köra andras, och kommer nog att fortsätta med det.

För några veckor sedan gjorde Oscar, som går i tvåan på samhällsvetenskapliga programmet vid Karlbergsgymnasiet, sin praktik. Han spenderade två veckor hos en av de nya tränarprofilerna i Sverige, Fredrik Persson, Kalmar, som tagit fram den kända hästen Viola Silas.

– Det var både roligt och väldigt nyttigt att få följa honom i hans arbete. Fredric arbetar en del med rid- och dressyrträning precis som vi gör. Jag har både tränat och tävlat ridning och tycker det är ett intressant sätt att utveckla träningen av hästarna på.

Frankrike nästa?

Nästa år tar Oscar studenten och vart han tar vägen då återstår att se.

– I framtidsplanerna finns Frankrike med. De är stora inom sporten, det är där pengarna finns och också många av de riktigt bra hästarna. Målet är att bli en professionell travtränare.

Helena Ingman
0532-76 10 51
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Fakta
Oscar Andersson

Ålder: 17 år, fyller 18 i år

Bor: Slädekärr i Tösse, strax söder om Åmål

Yrke: Studerande

Familj: Mamma, pappa, syskon

Intressen: Förutom hästarna, all typ av sport, träffa kompisar med mera

Källa:

Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
NWT Kultur har besökt repetitionerna av Johannespassionen, nästa verk som Wermlandsoperan tar sig an. Och nöjesavdelningen är som vanligt välmatad på fredagar med bland annat musik-, film- och spelrecensioner.

– Familjenytt

– De viktigaste in- och utrikesnyheterna

Webbfrågan
Behöver Värmland ett Lerin-museeum?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor