Karta VAR HÄNDE DET?
Dalsland | Hela kartan

Ny detaljplan ska lösa problem med sjöbodar

MELLERUD: Omtvistad exploatering

En ny detaljplan. Det hoppas politikerna i Mellerud ska lösa problemet med sjöbodarna i Sunnanå hamn.
FAKTA
Länsstyrelsens kritik
Länsstyrelsens kritik riktade in sig på följande punkter:
• De flytande sjöbodarna hade uppförts i strid med strandskyddsbestämmelserna.
• Bodarna i strandkanten hade uppförts i strid med villkoren för upphävande av strandskydd.
• Detaljplanen följdes inte.
• Vattendomen hade inte följts.
• Det pågår också två polisutredningar; en om miljöbrott och en om tjänstefel.
Melleruds kommun föreslår att det görs en ny detaljplan och att ett antal flytande sjöbodar flyttas.
Foto: Lena Karlsson
 [Förstora] 
Nu har Melleruds kommun lämnat sitt svar till länsstyrelsen om Sunnanå hamn. Efter syn på platsen kom i höstas länsstyrelsen med skarp kritik mot exploateringen i Sunnanå hamn utanför Mellerud.
Kommunens tanke med exploa-teringen var att skapa ett attraktivt område som kunde dra nya besökare – och intäkter – till Mellerud. Länsstyrelsen fann dock bland annat att Melleruds kommun inte följt detaljplanen för området och krävde åtgärder.
Olika förslag har diskuterats men inte accepterats av länsstyrelsen.
Nu, innan kommunens frist gick ut i dag fredag, har politikerna i Mellerud enats om ett slutligt förslag.
Kommunen säger sig ha tagit ytterst allvarligt på den kritik som länsstyrelsen riktat mot handläggningen av satsningen och att kvalitén i det fortsatta planarbetet och annan handläggning ska säkerställas. Förslaget går bland annat ut på att detaljplanen görs om. Samtidigt kan det bli frågan om att flytta ett antal av de flytande sjöbodarna.
– Vi har tagit intryck av kritik-en från länsstyrelsen och är beredda att flytta ett antal flytande sjöbodar till en ännu inte bestämd plats i hamnen, säger kommunalrådet Robert Svensson (c), till TT.
Men målet för kommunen är fortfarande att omvandla Sunnanå hamn till en inbjudande plats för både turism och det rörliga friluftslivet.

Lena Karlsson 0532-76 10 53 / lena.karlsson@nwt.se

UPPD: 2008-08-29 17:20
PUBL: 2008-02-29 06:22
Skriv ut!  SKRIV UT!  Tipsa en vän via e-post!  TIPSA  Synpunkter på artikeln!  RÄTTA

nwt.se - Just nu!
Varje sekund var en investering
18-årige Johan Gustafsson storspelade i FBK-buren, sedan han fått ersätta skadade Henrik Karlsson. Gustafsson tvingades till sist dock kapitulera två gånger i slutet av matchen.

Konståkarna visar sin koreografi på temat Indien


Paulina Grassl är på väg att fullborda ett fantastiskt SM. I torsdagens storslalom tog hon sin fjärde medalj på lika många försök.


De rödmarkerade områdena visar vilka delar av Karlstad som drabbas nästa gång som Klarälven svämmar över.

Bertil Klarin tror att han vet, men vågar inte ropa hej förrän beslutet om att göra Rally Sweden till ett permanent VM-rally är taget.




250 ungdomar från skolorna i Klarälvdalen åkte Lilla Vasaloppet på Långberget i går, onsdag. Och de hade verkligen tur med vädret.

LÄS OCKSÅ:


Varning för svallis. Varm sol och kalla nätter ställer till problem på gång- och cykelbanor. Kommunen uppmanar Karlstadsborna att vara försiktiga, i synnerhet på morgonen och förmiddagen.

Vi hade ett konstruktivt möte med arbetsmarknadsminister Sven-Otto Littorin, säger Bengt Gustavsson, styrelseordförande i värmländska Bolagsbolaget.

LÄS OCKSÅ:


Klart för affärsresan på Östersjön. fr.v. Karolina Nilsson, Camilla Olsson, Mats Bergman och Ulf Ljungdahl, Handelskammaren i Värmland.

Det är grönt som gäller på St. Patricks day.

Suzanne Hällström, 53, ser med tillförsikt fram emot att få jobba i Degerfors IF-styrelsen. Fotbollen är en oerhört viktig del av Degerfors, slår hon fast.
LÄS OCKSÅ:


Maud Berntssons bil skjutsades iväg flera meter från vägkanten då snön rasade ner från den intilliggande fastighetens tak i centrala Säffle på onsdagskvällen.


Pontus Mörth hade en säsong i STCC i sikte – men blev omsprungen vid mållinjen av 21-årige Viktor Hallrup.

WEBB-TV: Klartecken från nyckelspelare
LÄS OCKSÅ:

Jag föddes i Torsby, växte upp i Göteborg, flyttade tillbaka till Torsby, arbetade fler år inom Skolverket på en rad olika orter, gifte mig med prästen, flyttade till USA, flyttade hem till Torsby och startade företag. Det är snabbversionen av mitt liv, säger Pia Sohl Hansson och skrattar.

Värmländskan Joline Persson Planefors kan se fram mot en spännande vår och sommar.

Vad är det som utmärker en båtkompis?

Gunnar Skogman och revygänget i Råda bjuder in till en ny revy-cabaré.


Anna Fors och Alexandra Åhs går en floristutbildning på John Bauer-gymnasiet. Projektarbetet handlar om liv och död.



Nyhetsdygnet

Polisdygnet


Webbfrågan
Ska du se finalen i Melodifestivalen på lördag?

Babybilder
Nyfödd: Finn.
Nyfödd: Hanna.


Fråga polisen

Det händer

God morgon

Trafikinformation

PDF

Reseguiden

Spel

Träningsdagboken

TV-guiden

Xtra

Kändis
Demi Moores retusch-skandal

Mode
Trenderna som föddes och dog 2009

Motor
Vägverket har satt upp en digital skylt som varnar bilisterna som kommer österifrån för korsande gående och cyklister på E18 i fyrvägskorsningen vid Gruvön i Grums.

Hälsa & skönhet
Blodiglar - nya hälsotrenden?

Teknik & prylar
Sofia Herrlin

Mat & dryck

Tecknare och serier
Sara Granér tillhör de kvinnliga serietecknare som har fått mycket uppmärksamhet de senaste åren.


Super-Seb inifrån Degerfors IF
http://blogg.nwt.se/super-seb/feed/  Följ bakom kulisserna i Degerfors IF.


Mode och stil med Sofia
http://blogg.nwt.se/mode/feed/  Följ nya modebloggen på nwt.se.


Visa alla jobb
KARLSTAD: Örsholmslackeringar AB söker Kökssäljare 2010-03-08
HEARLAND - INDRE ÖSTFOLD: Nortura AS söker Semestervikarier / Säsongsarbetare 2010-03-08
GRUMS: Gruvöns Sågverk söker Elektriker 2010-03-08
SÄFFLE: UMV Coating System AB söker Controller 2010-03-08
KARLSTAD: IT-Mästaren söker Försäljning och Teknik 2010-03-05
KARLSTAD: NAI Svefa söker Fastighets analytiker 2010-03-05
KARLSTAD: Karlstads Energi söker Kemitekniker/Ingenjör 2010-03-03
KARLSTAD: Region Värmland söker Infrastrukturstrateg 2010-03-02
MALUNG: Storbygärdet AB söker Biträdande föreståndare 2010-03-01
KARLSTAD, ÖREBRO: Inspecta söker Lyftbesiktningsingenjör, Tryckbesiktningsingenjörer, Elbesiktningsingenjör 2010-02-24
Vill du annonsera på nwt.se/JOBB




Personligt med Saralingon
http://blogg.nwt.se/saralingon/feed/  En färgfylld blogg.

FLER ARTIKLAR: Webb-tv

Johannas hundtankar
http://blogg.nwt.se/hund/feed/  Följ Johannas hundtankar på nwt.se.

Bli ett fan på nwt.se:s sida på Facebook. Här kan du bland annat kommentera artiklar och lämna tips och idéer till nya.

Värmlandsinnovationer
http://blogg.nwt.se/varmlandsinnovationer/feed/  Brinner för idéer och modiga människor.

Ulrica inreder
http://blogg.nwt.se/ulrica/feed/  Följ Ulricas inredningsblogg på nwt.se.

Rådhström
http://blogg.nwt.se/radhstrom/feed/  Riksdagsledamot Jan-Evert Rådhström (M) bloggar på nwt.se.

Ärligt talat med Adina
http://blogg.nwt.se/adina/feed/  Garanterat fritt från mode och inredning.

The Soulshake Express
http://blogg.nwt.se/soulshake/feed/  Följ The Soulshake Express på nwt.se.

KT-sportens blogg
http://blogg.nwt.se/ktsporten/feed/  KT-sporten bloggar om sporthändelserna i Karlskoga/Degerforsområdet.

Årets bästa dagstidningstryckeri


Värmlandsfyndet

Dagens ros/firarhörnan