VAR HÄNDE DET?
Dalsland | Hela kartan

Nya sparåtgärder

NU-SJUKVÅRDEN

Västra Götalandsregionens ägarutskott har beslutat att det måste göras en beskrivning och analys av styr- och ledningsmiljön i och kring NU-sjukvården.
Publicerad: 2012-10-19 07:30

Syftet är att se vilka åtgärder som kan underlätta för sjukhuset att komma i ekonomisk balans.

– Från ägarens sida har vi naturligtvis följt utvecklingen inom NU-sjukvården och ser att det behövs ytterligare åtgärder, säger regiondirektör Ann-Sofi Lodin.

NU-sjukvården är ett av tre sjukhus inom regionen som ser ut att även 2013 få svårt att klara sin ekonomi. För 2012 har sjukhuset redan fått regionfullmäktiges tillstånd att överskrida sin budget med 100 miljoner kronor.

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
I dag kommer den populära Arbete- och ekonomibilagan.

Den innehåller massor av läsning, 32 sidor, och vi berättar bland annat historien om norrmännen som räddade den hotade Älvsbyhus-fabriken i Vålberg.

– Konsument har testat olika sillsorter lagom till midsommar. Dyrast var inte godast!

– Familjenytt

Webbfrågan
Spelar du golf?

Madeleine Malmgren på hästen Vilmer.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Sök recept
Till hittarecept.se