Fiskehelg lockar långväga metare
ÅMÅL: Tjejgäng återvänder varje år
Fiskehelgen lockar besökare från flera håll i landet.
Foto: Helena Ingman [Förstora]
Foto: Helena Ingman [Förstora]
Foto: Helena Ingman [Förstora]
Foto: Helena Ingman [Förstora]
Foto: Helena Ingman [Förstora]
Närheten till Vänern, men också närheten till centrum, har gjort att Åmål lockar fisketurister från både Sverige och Norge.
– Tillgången på fisk är avgörande för att locka fisketurister, men också trivsel, boendemöjligheter och närheten till centrum med dess utbud av butiker och restauranger, säger Åmåls turistchef Håkan Jarnryd.
Den årligen återkommande ”fiskehälja” har också blivit ett populärt evenemang. Allra mest lockar metartävlingen:
– Vi har en begränsning på 200 platser och de brukar fyllas så fort tävlingen startar. Vi har folk som åker från till exempel Malung, Stockholm och Blekinge och många återkommer varje år. Flera bor över på campingen, Villa Örnäs och vandrarhemmet, vilket är jättekul! säger Håkan Jarnryd.
Malungstjejer trivs i Åmål
En som återvänder till Åmåls fiskehelg är Karin Andersson från Malung:
– Jag har varit här i tio år, första gången var 2002. Vi är fem tjejer från Malung och vi bor alltid på Villa Örnas. Vi trivs jättebra här i Åmål. Bara det faktum att det är några grader varmare än hemma är härligt, säger hon.
Att det blev just Åmål var en slump.
– Vi såg något om ”fiskehälja” i Åmål och bara det lät ju kul. Nu har det blivit en tradition och efter att vi metat i dag går vi ut och äter tillsammans. När vi kommer hem ställer vi in metdonen för säsongen.
Karin Andersson började fiska när barnen var små, karlarna sysslade med jakt, och hon insåg snabbt att hon stortrivdes med att fiska.
– Många undrar om det inte är tråkigt att stirra ner i ett hål, som när vi pimplar, i fyra timmar. Men det är allt annat än tråkigt, det är avkoppling.
Färre trollingfiskare
Metartävlingen fortsatte på söndagen medan trollingtävlingen avgjordes redan i lördags.
– Vi har skurit ner till en dag med förhoppning om att det kanske kan locka lite fler tävlande. Samtidigt försvinner då tanken med att behålla fiskarna över natten med allt vad det innebär, säger Håkan Jarnryd.
En liten farhåga enligt turistchefen är dock att tillgången på fisk har minskat, likaså antalet trollingfiskare:
– Jag tycker mig märka att intresset sjunkit en aning, möjligen i takt med att fiskbeståndet minskat.
I trollingtävlingen gick en tiondel av prissumman direkt till utsättning av laxsmolt i Vänern.





































































