
Kommunen säger upp klubblokaler
ÅMÅL: Måste bort inför kommande markförsäljning
En ny detaljplan har upprättats vid Måkebergsområdet och sedan tidigare har ett avtal om markförsäljning ingåtts mellan Åmåls kommun och Måkeberg AB.
Detaljplanen, som är överklagad och ligger hos mark och miljödomstolen, har ännu inte vunnit laga kraft men när den gör detta och alla avtal är klara så kommer Måkeberg AB ha rätt att förvärva mark och fastigheter på nämnda område.
Vid kommunstyrelsens tillväxtutskotts möte häromdagen bestämde man att säga upp Trollingklubben och Scoutkåren från deras lokaler – som ligger strax bredvid sjösättningsrampen i inre hamnen.
Ingen hyra
Scoutkåren har haft den rosa byggnaden som lager för material och båtar, men kommunen kan inte hitta något hyresavtal. Åmåls Scoutkår har dessutom fått använda byggnaden fritt då man inte, enligt kommunen, betalat någon hyra alls.
Åmåls Trollingklubb har bara tecknat ett hyresavtal mellan 1992 och 1993, någon skriftlig förlängning finns inte.
Däremot har Trollingklubben betalat en årshyra varje år på 600 kronor och för 2012 har man betalat 708 kronor.
Båda föreningarna har muntligen sagt till kommunen att de har planer på att avveckla sina klubbhusverksamheter. Uppsägningen gäller från och med den 1 oktober i höst.



































































