Partisk mediakampanj för Obama

29 oktober

Så här dags om en vecka vet vi vem som har vunnit det amerikanska presidentvalet – republikanen John McCain eller demokraten Barack Obama. Tyvärr verkar det mesta tyda på att det blir Obama som vinner, men McCain kan överraska på valdagen. Det vore inte första gången det hänt i Förenta Staterna.
LÄS OCKSÅ:
Sen. Barack Obama (D-Ill.)
Foto: Jae C Hong/AP
 [Förstora] 

Årets presidentvalskampanj har varit bra märklig. Republikanerna har haft ett automatiskt underläge eftersom väljarna är ordentligt trötta på president Bush. De utsåg den ärrade senatorn John McCain, som i detta läge var den enda med en chans att vinna, frifräsare (”maverick”) inom sitt eget parti som han ofta varit. Demokraterna har fört fram den fortfarande relativt okände unge senatorn Barack Obama, vars kampanj fått närmast religiösa övertoner i hur han framställs som någon sorts frälsargestalt. Även om Obama nu leder så borde hans övertag vara större.

Obamakampanjen

spelar mest på känslor. Vad döljer sig bakom den tomma retoriken om ”hopp och förändring”? Obama själv har en tunn resumé och har undvikit att ta politisk ställning många gånger genom att rösta ”närvarande” under sina två år i senaten. Men vad lite det finns att ta reda på går i mångt och mycket på tvärs mot den officiella bilden av Obama som en balanserad politiker någonstans i mittfältet. Han är i själva verket den mest vänsterorienterade presidentkandidaten någonsin i Amerika.
Han talar hellre om att omfördela välståndet än att skapa nytt, vill höja skatterna, begränsa frihandeln och trappa ned kriget mot islamisk terrorism. Hans bakgrund är också märklig. Hans karriär i Chicagos korrumperade politiska kultur lanserades hemma hos William Ayers, en obotfärdig vänsterterrorist från Weathermen Underground som numera är lika radikal professor. Obama samarbetade länge med Ayers i ett projekt för att radikalisera skolundervisningen.
Obama gick tjugo år i en kyrka där pastor Jeremiah Wright predikade rashat mot vita och Amerika i allmänhet. Först sedan detta kom fram under sommarens primärval mot Hillary Clinton kände sig Obama nödgad att lämna Wright, som han sagt vara sin mentor, och kyrkan. Han har varit inblandad med den mut- och bedgägeridömde fastighetshajen Tony Rezko, med vars hjälp han fick sitt hus billigt. Han har hjälpt vänsteraktivistorganisationen Acorn, som nu är misstänkt för storskaligt fusk med att registrera väljare i 13 delstater. Och så vidare.

Men räkna inte med

att läsa eller höra om detta i någon av de stora mediaorganisationerna. Amerikanska så kallade ”mainstreammedia” har helt vinklat sin bevakning till förmån för Obama. De låtsas inte ens vara opartiska längre. Och eftersom svenska media bara apar efter de stora i Amerika så är det lika illa här. De tycker det är viktigare att granska den republikanske vicepresidentkandidaten Sarah Palins garderob än vad Obama egentligen står för. Medan allt möjligt förtal, påhitt och nedsättande omdömen förföljt Palin så lämnas Obama i fred. När en rörmokare i Ohio lyckades få Obama att försäga sig när det gäller hur han vill ”sprida runt välståndet” med högre skatter så hoppade media på... rörmokaren!
Implicit och ibland också explicit sägs det att kritik mot Obama skulle vara rasistisk. Så kan man effektivt tysta meningsmotsåndare. Den så kallade Bradley-effekten sägs peka på att amerikaner inte skulle vara beredda att rösta på en svart kandidat när det gäller. Det är mycket troligare att man inte gärna vill säga till den som gör en opinionsundersökning att man kommer att rösta mot den populära hopp och förändrings-kandidaten. Men i valbåset röstar man sedan mot Obamas vänsterpolitik, inte hans hudfärg.
Det har inte varit en upplyftande erfarenhet att följa årets amerikanska presidentvalskampanj. Väljs Obama trots allt till ny president så beror mycket på att media abdikerat från sin granskande roll och i praktiken utgjort en extra kampanjapparat för Obama.


UPPD: 2008-10-29 13:27
PUBL: 2008-10-29 06:00
Skriv ut!  SKRIV UT!  Tipsa en vän via e-post!  TIPSA  Synpunkter på artikeln!  RÄTTA

nwt.se - Just nu!
Svävaren som ska användas vid mätningarna har man lånat av Vänertjänst.






Allt talar för att branden var anlagd. Toaletten totalskadades, men i övrigt klarade sig skolbyggnaden bra.








Bröderna Grigorij och Artem Laguta besökte i går Tallhult för första gången. Under 2009 blir det arbetsplats för Grigorij.

Bostadsrättspriserna i Karlstad sjönk med 2 procent från december 2009 till februari i år jämfört med de föregående tre månaderna. Villapriserna i Karlstad steg med 1 procent under samma period.



Anders Bäcker, Thomas Berg och Kalle Dalheimer höll i torsdagens föreläsning, på temat utländska entreprenörer i Hagfors.



Christian Jansson.



Nu pågår repetitionerna inför Centralshow och snart ska styrelsen, som bland annat består av Lina Jansson, Marie Jacobsson, Frida Malmgren och Amanda Bäckström, sovra bland bidragen så att så många som möjligt får vara med i showen.

Ett test som jag har gjort, exempel på hur landskapet kan skulpteras.

Lars Lundgren är ansvarig för trygghetslarmen i Årjäng och han tror att den nya gsm-lösningen blir minst lika bra som den gamla om inte bättre.

Målvakten Anton Wikman har klivit fram som matchvinnare i flera av Brukspöjkeras segermatcher den här säsongen.

Ett 30-tal ungdomar njöt av tjejkvällen på Sjösala fritidsgård i Vålberg. Rebecka Östin var en av frisörerna från Nobelgymnasiets frisörskola som var på plats. Madelene Ågren tog chansen att få bort det slitna.

Maria Westerberg skapar sina verk av det skogen har att erbjuda.

Sam Hallam.

Pontus Mörth hade en säsong i STCC i sikte – men blev omsprungen vid mållinjen av 21-årige Viktor Hallrup.

WEBB-TV: Klartecken från nyckelspelare
LÄS OCKSÅ:

Jag föddes i Torsby, växte upp i Göteborg, flyttade tillbaka till Torsby, arbetade fler år inom Skolverket på en rad olika orter, gifte mig med prästen, flyttade till USA, flyttade hem till Torsby och startade företag. Det är snabbversionen av mitt liv, säger Pia Sohl Hansson och skrattar.

Värmländskan Joline Persson Planefors kan se fram mot en spännande vår och sommar.

Vad är det som utmärker en båtkompis?



Nyhetsdygnet

Polisdygnet


Webbfrågan
Årets vårflod beräknas bli av det rejälare slaget. Är du rädd för översvämningar?

Babybilder
Nyfödd: Finn.
Nyfödd: Hanna.


Fråga polisen

Det händer

God morgon

Trafikinformation

PDF

Reseguiden

Spel

Träningsdagboken

TV-guiden

Xtra

Kändis
Demi Moores retusch-skandal

Mode
Trenderna som föddes och dog 2009

Motor
Vägverket har satt upp en digital skylt som varnar bilisterna som kommer österifrån för korsande gående och cyklister på E18 i fyrvägskorsningen vid Gruvön i Grums.

Hälsa & skönhet
Blodiglar - nya hälsotrenden?

Teknik & prylar
Sofia Herrlin

Mat & dryck

Tecknare och serier
Sara Granér tillhör de kvinnliga serietecknare som har fått mycket uppmärksamhet de senaste åren.


Super-Seb inifrån Degerfors IF
http://blogg.nwt.se/super-seb/feed/  Följ bakom kulisserna i Degerfors IF.


Mode och stil med Sofia
http://blogg.nwt.se/mode/feed/  Följ nya modebloggen på nwt.se.


LÄS OCKSÅ:


Visa alla jobb
KARLSTAD: Örsholmslackeringar AB söker Kökssäljare 2010-03-08
HEARLAND - INDRE ÖSTFOLD: Nortura AS söker Semestervikarier / Säsongsarbetare 2010-03-08
GRUMS: Gruvöns Sågverk söker Elektriker 2010-03-08
SÄFFLE: UMV Coating System AB söker Controller 2010-03-08
KARLSTAD: IT-Mästaren söker Försäljning och Teknik 2010-03-05
KARLSTAD: NAI Svefa söker Fastighets analytiker 2010-03-05
KARLSTAD: Karlstads Energi söker Kemitekniker/Ingenjör 2010-03-03
KARLSTAD: Region Värmland söker Infrastrukturstrateg 2010-03-02
MALUNG: Storbygärdet AB söker Biträdande föreståndare 2010-03-01
KARLSTAD, ÖREBRO: Inspecta söker Lyftbesiktningsingenjör, Tryckbesiktningsingenjörer, Elbesiktningsingenjör 2010-02-24
Vill du annonsera på nwt.se/JOBB



Personligt med Saralingon
http://blogg.nwt.se/saralingon/feed/  En färgfylld blogg.

FLER ARTIKLAR: Webb-tv

Johannas hundtankar
http://blogg.nwt.se/hund/feed/  Följ Johannas hundtankar på nwt.se.

Bli ett fan på nwt.se:s sida på Facebook. Här kan du bland annat kommentera artiklar och lämna tips och idéer till nya.

Värmlandsinnovationer
http://blogg.nwt.se/varmlandsinnovationer/feed/  Brinner för idéer och modiga människor.

Ulrica inreder
http://blogg.nwt.se/ulrica/feed/  Följ Ulricas inredningsblogg på nwt.se.

Rådhström
http://blogg.nwt.se/radhstrom/feed/  Riksdagsledamot Jan-Evert Rådhström (M) bloggar på nwt.se.

Ärligt talat med Adina
http://blogg.nwt.se/adina/feed/  Garanterat fritt från mode och inredning.

The Soulshake Express
http://blogg.nwt.se/soulshake/feed/  Följ The Soulshake Express på nwt.se.

KT-sportens blogg
http://blogg.nwt.se/ktsporten/feed/  KT-sporten bloggar om sporthändelserna i Karlskoga/Degerforsområdet.

Årets bästa dagstidningstryckeri


Värmlandsfyndet

Dagens ros/firarhörnan