Partisk mediakampanj för Obama

29 oktober

Så här dags om en vecka vet vi vem som har vunnit det amerikanska presidentvalet – republikanen John McCain eller demokraten Barack Obama. Tyvärr verkar det mesta tyda på att det blir Obama som vinner, men McCain kan överraska på valdagen. Det vore inte första gången det hänt i Förenta Staterna.
Publicerad: 2008-10-29 06:00 | Uppdaterad: 2008-10-29 13:27
LÄS OCKSÅ:
Sen. Barack Obama (D-Ill.)
Foto: Jae C Hong/AP
 [Förstora] 

Årets presidentvalskampanj har varit bra märklig. Republikanerna har haft ett automatiskt underläge eftersom väljarna är ordentligt trötta på president Bush. De utsåg den ärrade senatorn John McCain, som i detta läge var den enda med en chans att vinna, frifräsare (”maverick”) inom sitt eget parti som han ofta varit. Demokraterna har fört fram den fortfarande relativt okände unge senatorn Barack Obama, vars kampanj fått närmast religiösa övertoner i hur han framställs som någon sorts frälsargestalt. Även om Obama nu leder så borde hans övertag vara större.

Obamakampanjen

spelar mest på känslor. Vad döljer sig bakom den tomma retoriken om ”hopp och förändring”? Obama själv har en tunn resumé och har undvikit att ta politisk ställning många gånger genom att rösta ”närvarande” under sina två år i senaten. Men vad lite det finns att ta reda på går i mångt och mycket på tvärs mot den officiella bilden av Obama som en balanserad politiker någonstans i mittfältet. Han är i själva verket den mest vänsterorienterade presidentkandidaten någonsin i Amerika.
Han talar hellre om att omfördela välståndet än att skapa nytt, vill höja skatterna, begränsa frihandeln och trappa ned kriget mot islamisk terrorism. Hans bakgrund är också märklig. Hans karriär i Chicagos korrumperade politiska kultur lanserades hemma hos William Ayers, en obotfärdig vänsterterrorist från Weathermen Underground som numera är lika radikal professor. Obama samarbetade länge med Ayers i ett projekt för att radikalisera skolundervisningen.
Obama gick tjugo år i en kyrka där pastor Jeremiah Wright predikade rashat mot vita och Amerika i allmänhet. Först sedan detta kom fram under sommarens primärval mot Hillary Clinton kände sig Obama nödgad att lämna Wright, som han sagt vara sin mentor, och kyrkan. Han har varit inblandad med den mut- och bedgägeridömde fastighetshajen Tony Rezko, med vars hjälp han fick sitt hus billigt. Han har hjälpt vänsteraktivistorganisationen Acorn, som nu är misstänkt för storskaligt fusk med att registrera väljare i 13 delstater. Och så vidare.

Men räkna inte med

att läsa eller höra om detta i någon av de stora mediaorganisationerna. Amerikanska så kallade ”mainstreammedia” har helt vinklat sin bevakning till förmån för Obama. De låtsas inte ens vara opartiska längre. Och eftersom svenska media bara apar efter de stora i Amerika så är det lika illa här. De tycker det är viktigare att granska den republikanske vicepresidentkandidaten Sarah Palins garderob än vad Obama egentligen står för. Medan allt möjligt förtal, påhitt och nedsättande omdömen förföljt Palin så lämnas Obama i fred. När en rörmokare i Ohio lyckades få Obama att försäga sig när det gäller hur han vill ”sprida runt välståndet” med högre skatter så hoppade media på... rörmokaren!
Implicit och ibland också explicit sägs det att kritik mot Obama skulle vara rasistisk. Så kan man effektivt tysta meningsmotsåndare. Den så kallade Bradley-effekten sägs peka på att amerikaner inte skulle vara beredda att rösta på en svart kandidat när det gäller. Det är mycket troligare att man inte gärna vill säga till den som gör en opinionsundersökning att man kommer att rösta mot den populära hopp och förändrings-kandidaten. Men i valbåset röstar man sedan mot Obamas vänsterpolitik, inte hans hudfärg.
Det har inte varit en upplyftande erfarenhet att följa årets amerikanska presidentvalskampanj. Väljs Obama trots allt till ny president så beror mycket på att media abdikerat från sin granskande roll och i praktiken utgjort en extra kampanjapparat för Obama.

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
I dag är det lilla julafton för alla rallyfantaster. Med papperstidningen kommer i dag en hel bilaga med allt du behöver veta inför fartfesten i Värmlandsskogarna. 32 sidor extraläsning!

– Som vanligt på onsdagar är det också extra mycket material om arbete och ekonomi. Bland annat de senaste fastighetsaffärerna.

– Konsumentsidan handlar om vikten av köpekontrakt när man handlar begagnat.

Webbfrågan
När vill du gå i pension?
Välkommen Fanny!
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor