En ny och bättre FRA-lag

26 september

Efter sju sorger och åtta bedrövelser verkar allt nu tyda på att alliansregeringen ror i hamn den omdiskuterade FRA-lagen. I praktiken rör det sig om en helt ny signalspaningslag och den ser ut att uppfylla de rättssäkerhets- och integritetskriterier som saknades i det gamla förslaget.
Övervakade av kameror -- Statsminister Fredrik Reinfeldt och försvarsminister Sten Tolgfors meddelade vid en presskonferens att alliansen har kommit fram till ett nytt förslag till FRA-lagstiftning.
Foto: Fredrik Sandberg/Scanpix
 [Förstora] 
Det som fick många, inklusive denna tidnings ledarsida, att kritisera och avfärda det gamla förslaget var att det handlade om en i det närmaste urskillningslös ”massavlyssning” av all svensk data- och teletrafik. Detta var alldeles för likt ett orwellskt övervakningssamhälle som borgerliga partier borde hålla sig för goda för att driva igenom, men så var det dessvärre uppenbarligen inte.

Men i går så erkände

statsminister Fredrik Reinfeldt (m) att de ”fått lära sig att lyssna bättre” på kritiken, också den interna. Det hade förstås varit bättre om man hade gjort det redan från början, och då undvikit all denna uppskruvade och förgörande debatt. Bäst hade förstås varit om man haft tillräckligt med ryggmärgsreflexer och inte med hull och hår svalt ett förslag som ursprungligen kommit från den förra s-regeringen.
Tidigare i somras avslöjade också NWT det verkliga men dolda skälet bakom signalspaningslagen. Man vill helt enkelt åt den ryska trafiken som mestadels går genom kablar i Östersjön och över Sveriges gräns. Om det finns det inget att invända. Signalspaning mot främmande makt är en viktig och oundgänglig del av en helt nödvändig underrättelseverksamhet. Men för den skull skall man inte slänga ut ett nät som omfattar hela svenska folket.
Därför har det varit viktigt att vi faktiskt får en ny lag som reglerar signalspaningen, men som också ser till att skydda den enskilda medborgarens integritet och som uppfyller kraven på rättssäkerhet. Och det ser det nu dessbättre ut som vi får i och med gårdagens överenskommelse mellan allianspartierna.

Vid utlåtanden i

Europadomstolen så har man förkastat en brittisk lag som var snarlik det gamla svenska förslaget, men godtagit en tysk signalspaningslag. Organisationen Centrum för rättvisa har också kommit med en lista på krav som måste uppfyllas för att en svensk signalspaningslag skall anses förenlig med Europakonventionen om de mänskliga rättigheterna. Av allt att döms uppfyller nu den nya FRA-lagen dessa krav, eller i alla fall de flesta av dem.
Bland annat så inrättas en särskild domstol som i förväg måste ge tillstånd till olika signalspaningsuppdrag, uppdrag som dessutom nu enbart kan komma från försvaret eller regeringen (i praktiken UD). Spaningen skall avgränsas till särskilda trafikstråk, som måste godkännas av domstolen, liksom att syftet måste anges. Den tidigare luddiga definitionen om spaning mot ”yttre hot”, som kunde omfatta nästan vad som helst, har nu snävats in till ”yttre militära hot”. FRA får inte tillgång till all kabelburen trafik. Enskilda som drabbats av övertramp skall kunna få sin sak prövad. Med mera.
Detta är avsevärt mycket mer tillfredsställande än de påhäng som gjordes i elfte timmen i samband med att den ursprungliga förslaget klubbades i riksdagen i juni. Nu är också de interna borgerliga kritikerna, som nejröstaren Camilla Lindberg (fp), nöjda.

Men det finns andra

som inte kommer att vara det. Dels är det de mer rabiata motståndarna som är mot själva tanken på signalspaning överhuvudtaget. Och sedan är det den opportuna rödgröna oppositionen som gnäller över att det inte blivit något parlamentarisk kommitté. Men de kan man nog bortse ifrån i sammanhanget.

UPPD: 2008-10-08 16:20
PUBL: 2008-09-26 06:00
Skriv ut!  SKRIV UT!  Tipsa en vän via e-post!  TIPSA  Synpunkter på artikeln!  RÄTTA

nwt.se - Just nu!

Ingegärd Nilsson, till vänster, bor på äldreboendet Stagnellska och medverkade tillsammans med sin dotter Inga-Lill i den nya kortfilmen.




LÄS OCKSÅ:

Flaggor på halvstång på Camp Northern Lights efter attacken på söndagen där två svenska officerare och en lokalanställd tolk stupade. Ytterligare en svensk soldat sårades.
Skulle du vilja göra FN-tjänst?

LÄS OCKSÅ:


Tomas Venuti, vd på Valbergsängen sporthotell kan glädjas åt många bokningar under den kommande rallyhelgen. Mellan fredag och lördag är samtliga 124 bäddar bokade.

Lars Andersson och Jonas Falk, Uddeholm Tooling, var några av de fackliga representanterna vid Unionens avtalskonferens i Karlstad. Stående, Magnus Hildebrand, regionchef för Unionen i Värmland.




Sofia Ivarsson är en av fem bloggare på nya bloggen snobbsport.se. Bloggen vänder sig till ungdomar och tanken är att den ska ha en radikal attityd och där inga ämnen är förbjudna att diskutera, berättar hon.
Spelar du golf?

Therese Jonasson är ensam tjej som heltidsbrandman i räddningstjänstens Karlstadsregion. Räknar man deltidsbrandmän finns det ytterligare elva stycken. Det är brist på mångfald i kåren. Hur och varför ska nu kartläggas i ett forskningsprojekt på Karlstads universitet på uppdrag av MSB.
Är brandkåren för grabbig?


Skåpen där man förvarade olika handkassor är uppbrutna och tomma, konstaterar Thomas Pettersson

LÄS OCKSÅ:
Behöver Karlstad fler hallar?



Lennart Carlsson har tvingats betala för en tv-box som han inte kunnat nyttja på grund av berget bakom huset som han flyttat till.

Ingela Wessmark är konstsekreterare på Karlstads kommun och den som ansvarar för den konst man köper in. Ett av 2009 års verk är mobilen Två blommor av Ulrika Berge.

WEBB-TV: En sur förlust
LÄS OCKSÅ:

Emil Kåberg tackar Skellefteås Yared Hagos efter matchen. Hagos i sin tur tackade målvakten Andreas Hadelöv för de tre poängen i Karlstad.
LÄS OCKSÅ:

Det här att inte bli trodd är svårast säger Annika Dzodic när hon beskriver sin situation.

Åke Isaksson tar emot guldmedaljen som delades ut av kungen.

Liselotte Jansson ville titta på sjalarna som Beatrice Olsson hade med sig.

LÄS OCKSÅ:

I ljud och bild har filmprojektet Erik the Viking seglat från Slottsbrons skola över Nordsjön för att fortsätta berättas hos engelska grundskoleelever. Nu har de vunnit pris för sin skaparglädje.

Christian och Eva Olsson har fått nybörjaren Faruk Aydin att börja spela ukulele.

Solen strålade på vinterpromenaden

Ariel och Sebastian i en skridskodans var ett av inslagen som gladde besökarna i LLA.
LÄS OCKSÅ:

OS-sajten som ger dig allt du behöver

Nazunin Amin, Adman Izat, Per-Ola Åström och Shwan Amin var alla involverade i gårdagens helkväll som gick i kurdiska tecken.



Nyhetsdygnet

Polisdygnet


Webbfrågan
Rally i helgen, ska du ut i skogen?

Babybilder
Välkommen Ingrid!
Nyfödd: Ebbe.


Fråga polisen

Det händer

God morgon

Trafikinformation

PDF

Reseguiden

Spel

Träningsdagboken

TV-guiden

Xtra

Kändis
Demi Moores retusch-skandal

Mode
Trenderna som föddes och dog 2009

Motor

Hälsa & skönhet
Blodiglar - nya hälsotrenden?

Teknik & prylar
Logitech Squeezebox Radio.

Mat & dryck

Tecknare och serier
Sara Granér tillhör de kvinnliga serietecknare som har fått mycket uppmärksamhet de senaste åren.


OS 2010
http://os2010.menmo.se/nwt/rss.html  Senaste nytt inför vinter-OS i Vancouver...


Visa alla jobb
KARLSTAD: Autotech söker Platschef & Teknikinformatörer/projektledare 2010-02-08
FILIPSTAD: SMA Svenska Mineral AB söker Logistiker 2010-02-08
KARLSTAD: Karlstads Energi söker Informatör 2010-02-08
GULLSPÅNG: PARTEX MARKING SYSTEMS söker Utvecklingschef 2010-02-03
KARLSKOGA: Helmia Bil AB söker Bilmekaniker Plåtslagare 2010-02-02
BENGTSFORS ÅRJÄNG: Moelven Skog söker Virkesköpare 2010-02-01
KIL: Kils Kommun söker Ekonomichef 2010-01-28
SÄFFLE: UMV söker Ekonomichef 2010-01-25
FILIPSTAD: NVS söker Filialchef 2010-01-22
KARLSTAD: Hushållningssällskapet söker 3 nya medarbetare 2010-01-18
Vill du annonsera på nwt.se/JOBB





Hockey med Jacob Järpegård
http://blogg.nwt.se/hockey/feed/  Följ Hockeybloggen på nwt.se.

Personligt med Saralingon
http://blogg.nwt.se/saralingon/feed/  En färgfylld blogg.

FLER ARTIKLAR: Webb-tv

Johannas hundtankar
http://blogg.nwt.se/hund/feed/  Följ Johannas hundtankar på nwt.se.

Bli ett fan på nwt.se:s sida på Facebook. Här kan du bland annat kommentera artiklar och lämna tips och idéer till nya.

Värmlandsinnovationer
http://blogg.nwt.se/varmlandsinnovationer/feed/  Brinner för idéer och modiga människor.

Ulrica inreder
http://blogg.nwt.se/ulrica/feed/  Följ Ulricas inredningsblogg på nwt.se.

Rådhström
http://blogg.nwt.se/radhstrom/feed/  Riksdagsledamot Jan-Evert Rådhström (M) bloggar på nwt.se.

Ärligt talat med Adina
http://blogg.nwt.se/adina/feed/  Garanterat fritt från mode och inredning.

The Soulshake Express
http://blogg.nwt.se/soulshake/feed/  Följ The Soulshake Express på nwt.se.

KT-sportens blogg
http://blogg.nwt.se/ktsporten/feed/  KT-sporten bloggar om sporthändelserna i Karlskoga/Degerforsområdet.

Årets bästa dagstidningstryckeri


Värmlandsfyndet

Dagens ros/firarhörnan