Det svänger snabbt

Väljaropinionen svänger snabbt och kanske har vi sett ännu ett trendbrott i opinionen nu, denna gång till alliansregeringens fördel. Ju mer de rödgröna tvingas ge besked om sin politik, desto sämre verkar det gå för dem. Och de kan inte smita undan ett valår.
LÄS OCKSÅ:
Går det uppåt för Alliansen nu?
Foto: Leif R Jansson/Scanpix
 [Förstora] 

Det kan svänga snabbt i opinionen så därför är osvuret bäst ända fram till valdagen. Den svenska valmanskåren är i dag mycket mer rörlig och otrogen än förr och därför kan opinionssiffrorna röra sig fram och tillbaka på kort tid.

Nu är det Synovate/DN:s januarimätning som visar att den rödgröna oppositionens ledning mer än halverats på en månad. Nu skiljer bara 2,9 procent mellan blocken, och det är inte en statistiskt säkerställd skillnad. Nu måste man komma ihåg att det bara rör sig om en enskild mätning som måste bekräftas av andra framöver innan det går att peka på ett trendbrott. Men också Sifos tidigare mätning visade på att gapet mellan blocken börjat minska.

Att regeringen inte tagit mer stryk av den infekterade debatten om förändringarna av sjukförsäkringsreglerna är hoppingivande. Det visar på att svenska folket inte så lätt faller för den demonisering som skett och att de trots allt inser att det behövs ökade incitament och möjligheter att gå tillbaka till arbete.

Det är heller inte osannolikt att det gick bra för oppositionen så länge de kunde skälla på regeringen med ”stupstockar” och andra osakligheter men att de tog loven av sig själva när de lade fram sitt eget förslag till sjukförsäkring. När de bekände färg visade det sig att de inte hade så mycket att komma med. Förslaget var så luddigt och ofullständigt att det enda man med någorlunda säkerhet kunde säga var att godtycket och otryggheten skulle öka för många, och då vore vi snabbt tillbaka till en politik med ökat utanförskap.

Det uppstår ett mönster att när oppositionen måste konkretisera sin politik så går det inte så bra. Budskapet lockar inte. Under januari så presenterade de rödgröna också sin gemensamma försvars- och säkerhetspolitik, som också den var tunn på substans och fortsatt oenig om en så pass viktig del som den svenska Afghanistanstyrkan. Trovärdigheten som ett seriöst regeringsalternativ fick sig ännu en knäck.

Så här kommer det bara att fortsätta. Ju närmare valet vi kommer, desto mer kommer Mona Sahlin, Lars Ohly, Maria Wetterstrand och Peter Eriksson att tvingas ge besked om vad de vill och vad de står för. Själva den rödgröna konstellationen är inte så populär heller. Den förra kräftgången i opinionen började för oppositionen när de hösten 2008 skulle formalisera samarbetet. Men det är tre partier som inte är riktigt bekväma med varandra och leendena känns ansträngda. Hur skulle det se ut med dem i regeringsställning?

Alliansregeringen hade ett paradoxalt gott opinionsläge under finanskrisen, där deras nyktra återhållsamhet ingav förtroende. Folk vet att krisen och lågkonjunkturen kom utifrån så det verkar ohederligt när Mona Sahlin vill klistra problemen den fört med sig, med ekonomisk nedgång och arbetslöshet, på regeringen. Och nu har konjunkturen dessutom börjat svänga och man räknar med att arbetslösheten inte kommer att bli så stor som man först trodde – nu är det minus 120 000 sysselsatta till år 2011 istället för 300 000 enligt de tidigare prognoserna från finansdepartementet.

Men som sagt, det kommer att krävas mer mätningar för att bekräfta läget. Men handskas alliansen väl med sina kort så kan det gå fortsatt bra för dem i opinionen. Låt oss hoppas det!


PUBL: 2010-01-30 07:30
Skriv ut!  SKRIV UT!  Tipsa en vän via e-post!  TIPSA  Synpunkter på artikeln!  RÄTTA

nwt.se - Just nu!
Varje sekund var en investering
18-årige Johan Gustafsson storspelade i FBK-buren, sedan han fått ersätta skadade Henrik Karlsson. Gustafsson tvingades till sist dock kapitulera två gånger i slutet av matchen.

Konståkarna visar sin koreografi på temat Indien


Paulina Grassl är på väg att fullborda ett fantastiskt SM. I torsdagens storslalom tog hon sin fjärde medalj på lika många försök.


De rödmarkerade områdena visar vilka delar av Karlstad som drabbas nästa gång som Klarälven svämmar över.

Bertil Klarin tror att han vet, men vågar inte ropa hej förrän beslutet om att göra Rally Sweden till ett permanent VM-rally är taget.




250 ungdomar från skolorna i Klarälvdalen åkte Lilla Vasaloppet på Långberget i går, onsdag. Och de hade verkligen tur med vädret.

LÄS OCKSÅ:


Varning för svallis. Varm sol och kalla nätter ställer till problem på gång- och cykelbanor. Kommunen uppmanar Karlstadsborna att vara försiktiga, i synnerhet på morgonen och förmiddagen.

Vi hade ett konstruktivt möte med arbetsmarknadsminister Sven-Otto Littorin, säger Bengt Gustavsson, styrelseordförande i värmländska Bolagsbolaget.

LÄS OCKSÅ:


Klart för affärsresan på Östersjön. fr.v. Karolina Nilsson, Camilla Olsson, Mats Bergman och Ulf Ljungdahl, Handelskammaren i Värmland.

Det är grönt som gäller på St. Patricks day.

Suzanne Hällström, 53, ser med tillförsikt fram emot att få jobba i Degerfors IF-styrelsen. Fotbollen är en oerhört viktig del av Degerfors, slår hon fast.
LÄS OCKSÅ:


Maud Berntssons bil skjutsades iväg flera meter från vägkanten då snön rasade ner från den intilliggande fastighetens tak i centrala Säffle på onsdagskvällen.


Pontus Mörth hade en säsong i STCC i sikte – men blev omsprungen vid mållinjen av 21-årige Viktor Hallrup.

WEBB-TV: Klartecken från nyckelspelare
LÄS OCKSÅ:

Jag föddes i Torsby, växte upp i Göteborg, flyttade tillbaka till Torsby, arbetade fler år inom Skolverket på en rad olika orter, gifte mig med prästen, flyttade till USA, flyttade hem till Torsby och startade företag. Det är snabbversionen av mitt liv, säger Pia Sohl Hansson och skrattar.

Värmländskan Joline Persson Planefors kan se fram mot en spännande vår och sommar.

Vad är det som utmärker en båtkompis?

Gunnar Skogman och revygänget i Råda bjuder in till en ny revy-cabaré.


Anna Fors och Alexandra Åhs går en floristutbildning på John Bauer-gymnasiet. Projektarbetet handlar om liv och död.



Nyhetsdygnet

Polisdygnet


Webbfrågan
Ska du se finalen i Melodifestivalen på lördag?

Babybilder
Nyfödd: Finn.
Nyfödd: Hanna.


Fråga polisen

Det händer

God morgon

Trafikinformation

PDF

Reseguiden

Spel

Träningsdagboken

TV-guiden

Xtra

Kändis
Demi Moores retusch-skandal

Mode
Trenderna som föddes och dog 2009

Motor
Vägverket har satt upp en digital skylt som varnar bilisterna som kommer österifrån för korsande gående och cyklister på E18 i fyrvägskorsningen vid Gruvön i Grums.

Hälsa & skönhet
Blodiglar - nya hälsotrenden?

Teknik & prylar
Sofia Herrlin

Mat & dryck

Tecknare och serier
Sara Granér tillhör de kvinnliga serietecknare som har fått mycket uppmärksamhet de senaste åren.


Super-Seb inifrån Degerfors IF
http://blogg.nwt.se/super-seb/feed/  Följ bakom kulisserna i Degerfors IF.


Mode och stil med Sofia
http://blogg.nwt.se/mode/feed/  Följ nya modebloggen på nwt.se.


Visa alla jobb
KARLSTAD: Örsholmslackeringar AB söker Kökssäljare 2010-03-08
HEARLAND - INDRE ÖSTFOLD: Nortura AS söker Semestervikarier / Säsongsarbetare 2010-03-08
GRUMS: Gruvöns Sågverk söker Elektriker 2010-03-08
SÄFFLE: UMV Coating System AB söker Controller 2010-03-08
KARLSTAD: IT-Mästaren söker Försäljning och Teknik 2010-03-05
KARLSTAD: NAI Svefa söker Fastighets analytiker 2010-03-05
KARLSTAD: Karlstads Energi söker Kemitekniker/Ingenjör 2010-03-03
KARLSTAD: Region Värmland söker Infrastrukturstrateg 2010-03-02
MALUNG: Storbygärdet AB söker Biträdande föreståndare 2010-03-01
KARLSTAD, ÖREBRO: Inspecta söker Lyftbesiktningsingenjör, Tryckbesiktningsingenjörer, Elbesiktningsingenjör 2010-02-24
Vill du annonsera på nwt.se/JOBB




Personligt med Saralingon
http://blogg.nwt.se/saralingon/feed/  En färgfylld blogg.

FLER ARTIKLAR: Webb-tv

Johannas hundtankar
http://blogg.nwt.se/hund/feed/  Följ Johannas hundtankar på nwt.se.

Bli ett fan på nwt.se:s sida på Facebook. Här kan du bland annat kommentera artiklar och lämna tips och idéer till nya.

Värmlandsinnovationer
http://blogg.nwt.se/varmlandsinnovationer/feed/  Brinner för idéer och modiga människor.

Ulrica inreder
http://blogg.nwt.se/ulrica/feed/  Följ Ulricas inredningsblogg på nwt.se.

Rådhström
http://blogg.nwt.se/radhstrom/feed/  Riksdagsledamot Jan-Evert Rådhström (M) bloggar på nwt.se.

Ärligt talat med Adina
http://blogg.nwt.se/adina/feed/  Garanterat fritt från mode och inredning.

The Soulshake Express
http://blogg.nwt.se/soulshake/feed/  Följ The Soulshake Express på nwt.se.

KT-sportens blogg
http://blogg.nwt.se/ktsporten/feed/  KT-sporten bloggar om sporthändelserna i Karlskoga/Degerforsområdet.

Årets bästa dagstidningstryckeri


Värmlandsfyndet

Dagens ros/firarhörnan