Gör politiken mer vital

Toppolitikerna i regeringen och riksdagen får allt fler rådgivare och PR-medarbetare, visar en kartläggning som gjorts. Det är klart att de behöver hjälp och stöd. Men var går gränsen när det blir för mycket och när lyhördheten mot väljarna går förlorad?
Moderaternas riksdagskansli på Myntorget i Stockholm.
Foto: Fredrik Sandberg/Scanpix
 [Förstora] 

De senaste tio åren har partiernas politiskt anställda blivit dubbelt så många och pressekreterarna tre gånger fler. Detta har skett samtidigt som medlemstalen fortsatt att falla drastiskt. En kartläggning som TT, Tidningarnas Telegrambyrå, gjort visar att för tio år sedan fanns 161 politiska sakkunniga, rådgivare och pressekreterare hos riksdag och regering. Nu har antalet ökat till 331.

Medan medlemstalet minskar krävs hela tiden ökat partistöd för att anställa fler och därmed nå ut bättre till väljarna, som det brukar heta. Är det verkligen rätt sätt att tackla det här problemet på? Nej, så är det knappast. För medan politikerna kräver ökad sparsamhet inom en rad områden av väljarna gör de undantag för sin egen sektor. Och det blir inte ens debatt om detta för vem vill inte slå vakt om sitt revir!

Demokrati är förvisso viktig och den måste få kosta. Men det borde då också vara dags att se över systemet och se om inte också partipolitiken kunde reformeras och bli effektivare. I själva verket är det hög tid för detta. För nya trender platsar inte riktigt in i den ålderdomliga struktur som gäller. Och så länge mer pengar tas till för att lösa problemet, ja så länge kan vi vara säkra på att det inte blir någon förändring och nydaning.

Ett tal som tycks vara heligt är att riksdagen skall ha 349 ledamöter. Få politiker vill ändra på det för ingen vill ju rösta bort sig själv. Men Sverige är ett land med nio miljoner invånare och då är detta alldeles för många, 199 vore till exempel mera lagom. För vi befinner oss nu i ett läge när EU i Bryssel börjar ta för sig, vi har riksdag, landsting, regioner och kommuner. Till detta skall alltså läggas att de förtroendevaldas politiska medarbetarstab sväller rejält överallt, liksom att det också finns många tjänstemän. Politiken håller därför på att byråkratiseras och det går fort. Dessa politiska tjänstemän jobbar heller inte direkt för en ledamot, vilket vore bättre och skulle öka självständigheten, utan rekryteras och fördelas sedan av partikanslierna.

I den nyhetsartikel där TT:s kartläggning presenteras (den var införd i NWT 18/1 2010) kommenterar professor Marie Demker utvecklingen och säger att den är logisk. Partierna anställer fler när medlemsbasen eroderar för att på så sätt upprätthålla länken till sympatisörerna. Det är i så fall inte någon bra lösning särskilt som det finns ny teknik i form av it att ta till som inte fanns förr. Du kan som politiker, eller privatperson, lätt nå ut den vägen. Det bör också noteras i sammanhanget att flest medlemmar har de så kallade folkrörelsepartierna tappat, det vill säga Socialdemokraterna och Centern.

Det är på samma sätt som med presstödet, inte har det bevarat mångfalden inom dagspressen. Istället har det försvårat för de självbärande dagstidningarna runt om i landet. Det är också betänksamt att man från etablerade pressekreterare hävdar att kåren måste bli större för att hålla koll på Facebook, Twitter, Youtube och bloggar för även här finns ny teknik att ta vara på i sovring och sammanställning. Dessutom måste ju politikerna bli bättre på att möta väljare! Nej, det är dags att se över partistöd och presstöd och att förnya och förenkla politiken utan att det går ut över en vital demokrati – för den vill vi alla slå vakt om.


PUBL: 2010-02-01 07:30
Skriv ut!  SKRIV UT!  Tipsa en vän via e-post!  TIPSA  Synpunkter på artikeln!  RÄTTA

nwt.se - Just nu!
Varje sekund var en investering
18-årige Johan Gustafsson storspelade i FBK-buren, sedan han fått ersätta skadade Henrik Karlsson. Gustafsson tvingades till sist dock kapitulera två gånger i slutet av matchen.

Konståkarna visar sin koreografi på temat Indien


Paulina Grassl är på väg att fullborda ett fantastiskt SM. I torsdagens storslalom tog hon sin fjärde medalj på lika många försök.


De rödmarkerade områdena visar vilka delar av Karlstad som drabbas nästa gång som Klarälven svämmar över.

Bertil Klarin tror att han vet, men vågar inte ropa hej förrän beslutet om att göra Rally Sweden till ett permanent VM-rally är taget.




250 ungdomar från skolorna i Klarälvdalen åkte Lilla Vasaloppet på Långberget i går, onsdag. Och de hade verkligen tur med vädret.

LÄS OCKSÅ:


Varning för svallis. Varm sol och kalla nätter ställer till problem på gång- och cykelbanor. Kommunen uppmanar Karlstadsborna att vara försiktiga, i synnerhet på morgonen och förmiddagen.

Vi hade ett konstruktivt möte med arbetsmarknadsminister Sven-Otto Littorin, säger Bengt Gustavsson, styrelseordförande i värmländska Bolagsbolaget.

LÄS OCKSÅ:


Klart för affärsresan på Östersjön. fr.v. Karolina Nilsson, Camilla Olsson, Mats Bergman och Ulf Ljungdahl, Handelskammaren i Värmland.

Det är grönt som gäller på St. Patricks day.

Suzanne Hällström, 53, ser med tillförsikt fram emot att få jobba i Degerfors IF-styrelsen. Fotbollen är en oerhört viktig del av Degerfors, slår hon fast.
LÄS OCKSÅ:


Maud Berntssons bil skjutsades iväg flera meter från vägkanten då snön rasade ner från den intilliggande fastighetens tak i centrala Säffle på onsdagskvällen.


Pontus Mörth hade en säsong i STCC i sikte – men blev omsprungen vid mållinjen av 21-årige Viktor Hallrup.

WEBB-TV: Klartecken från nyckelspelare
LÄS OCKSÅ:

Jag föddes i Torsby, växte upp i Göteborg, flyttade tillbaka till Torsby, arbetade fler år inom Skolverket på en rad olika orter, gifte mig med prästen, flyttade till USA, flyttade hem till Torsby och startade företag. Det är snabbversionen av mitt liv, säger Pia Sohl Hansson och skrattar.

Värmländskan Joline Persson Planefors kan se fram mot en spännande vår och sommar.

Vad är det som utmärker en båtkompis?

Gunnar Skogman och revygänget i Råda bjuder in till en ny revy-cabaré.


Anna Fors och Alexandra Åhs går en floristutbildning på John Bauer-gymnasiet. Projektarbetet handlar om liv och död.



Nyhetsdygnet

Polisdygnet


Webbfrågan
Ska du se finalen i Melodifestivalen på lördag?

Babybilder
Nyfödd: Finn.
Nyfödd: Hanna.


Fråga polisen

Det händer

God morgon

Trafikinformation

PDF

Reseguiden

Spel

Träningsdagboken

TV-guiden

Xtra

Kändis
Demi Moores retusch-skandal

Mode
Trenderna som föddes och dog 2009

Motor
Vägverket har satt upp en digital skylt som varnar bilisterna som kommer österifrån för korsande gående och cyklister på E18 i fyrvägskorsningen vid Gruvön i Grums.

Hälsa & skönhet
Blodiglar - nya hälsotrenden?

Teknik & prylar
Sofia Herrlin

Mat & dryck

Tecknare och serier
Sara Granér tillhör de kvinnliga serietecknare som har fått mycket uppmärksamhet de senaste åren.


Super-Seb inifrån Degerfors IF
http://blogg.nwt.se/super-seb/feed/  Följ bakom kulisserna i Degerfors IF.


Mode och stil med Sofia
http://blogg.nwt.se/mode/feed/  Följ nya modebloggen på nwt.se.


Visa alla jobb
KARLSTAD: Örsholmslackeringar AB söker Kökssäljare 2010-03-08
HEARLAND - INDRE ÖSTFOLD: Nortura AS söker Semestervikarier / Säsongsarbetare 2010-03-08
GRUMS: Gruvöns Sågverk söker Elektriker 2010-03-08
SÄFFLE: UMV Coating System AB söker Controller 2010-03-08
KARLSTAD: IT-Mästaren söker Försäljning och Teknik 2010-03-05
KARLSTAD: NAI Svefa söker Fastighets analytiker 2010-03-05
KARLSTAD: Karlstads Energi söker Kemitekniker/Ingenjör 2010-03-03
KARLSTAD: Region Värmland söker Infrastrukturstrateg 2010-03-02
MALUNG: Storbygärdet AB söker Biträdande föreståndare 2010-03-01
KARLSTAD, ÖREBRO: Inspecta söker Lyftbesiktningsingenjör, Tryckbesiktningsingenjörer, Elbesiktningsingenjör 2010-02-24
Vill du annonsera på nwt.se/JOBB




Personligt med Saralingon
http://blogg.nwt.se/saralingon/feed/  En färgfylld blogg.

FLER ARTIKLAR: Webb-tv

Johannas hundtankar
http://blogg.nwt.se/hund/feed/  Följ Johannas hundtankar på nwt.se.

Bli ett fan på nwt.se:s sida på Facebook. Här kan du bland annat kommentera artiklar och lämna tips och idéer till nya.

Värmlandsinnovationer
http://blogg.nwt.se/varmlandsinnovationer/feed/  Brinner för idéer och modiga människor.

Ulrica inreder
http://blogg.nwt.se/ulrica/feed/  Följ Ulricas inredningsblogg på nwt.se.

Rådhström
http://blogg.nwt.se/radhstrom/feed/  Riksdagsledamot Jan-Evert Rådhström (M) bloggar på nwt.se.

Ärligt talat med Adina
http://blogg.nwt.se/adina/feed/  Garanterat fritt från mode och inredning.

The Soulshake Express
http://blogg.nwt.se/soulshake/feed/  Följ The Soulshake Express på nwt.se.

KT-sportens blogg
http://blogg.nwt.se/ktsporten/feed/  KT-sporten bloggar om sporthändelserna i Karlskoga/Degerforsområdet.

Årets bästa dagstidningstryckeri


Värmlandsfyndet

Dagens ros/firarhörnan