Verkligheten har kommit ikapp

10 september

Sent skall syndaren vakna är en klyscha som passar utmärkt in på försvarsminister Sten Tolgfors (m), ja på hela regeringen. Det försvarsbeslut som skulle ha kommit senare i höst skjuts nu upp till februari-mars nästa år. Den besvärliga verkligheten har nämligen kommit emellan.
Amfibiesoldater övar landstigning.
Foto: Nils Petter Nilsson/Scanpix
 [Förstora] 
Så sent som i måndags skrev Tolgfors i en debattartikel här i NWT att försvarsbeslutet skulle komma i slutet av detta år. Men i går var det andra besked som gällde. Vad var det som har fick honom att ändra sig? Många av de motiveringar som försvarsministern gav för att skjuta upp försvarsbeslutet fanns redan att läsa i måndagens debattartikel. Insåg han plötsligt att tiden inte skulle räcka till?

Det finns ett annat

svar också. I måndags så gick nämligen samtliga moderata ledamöter i riksdagens försvarsutskott ut och i ett pressmeddelande krävde att det nu minsann fick vara stopp på nedläggningarna. De utvecklar sitt resonemang i en debattartikel härintill i dagens NWT. Det är en synnerligen kraftfull markering från tunga m-företrädare som många gånger känt sig överkörda av den missriktade nedrustningsivern, dikterad av finansminister Anders Borg (m), som regeringen fört. Det är inte heller första gången enskilda ledamöter gått ut och kritiserat den egna regeringens försvarspolitik.
Det kan förstås också vara en överenskommelse mellan utskottsledamöterna och försvarsministern så att alla kan rädda ansiktet. För försvarsministern blev Rysslands blixtkrig mot Georgien svår att hantera och utskottsledamöterna var redan tidigare missnöjda och kände pressen från besvikna m-väljare.
Trycket på regeringen har också kommit internt, där bland annat folkpartiledaren Jan Björklund sagt att nedrustningen måste stoppas och att det kan bli läge att ytterligare stärka försvaret.

Det återstår att se

vad det hela landar i. Det är en omvändelse under galgen som regeringen gjort och försvarsministern vägrar fortfarande att diskutera budgetnivåer. Fortfarande spökar Anders Borgs nedskärningar med två miljarder. Istället så borde man göra klart att det kan – om inte måste – bli frågan om ökade försvarsanslag. Den omläggning av försvaret som Tolgfors signalerat är svår att tänka sig utan mer pengar.
Risken för en ny svekdebatt är uppenbar om man inte visar att den här uppskjutningen inte leder till någon verklig omläggning av försvars- och säkerhetspolitiken.

Egentligen är det

märkligt att det fått gå så här långt och att man blivit så tagna på sängen av Rysslands anfall mot Georgien. Den ryska aggressiviteten är inte helt ny och de oroväckande signalerna har funnits under många år. Är det så som omvärldsbevakningen och -analysen sker finns det all anledning att vara orolig. Att den parlamentariska försvarsberedningen i slutet av förra året pekade ut klimatförändringarna som det största hotet säger väl det mesta.
Vågar man hoppas att en ny och mer realistisk insikt nu kommer att få fäste? I alla händelser så vore en mer skeptiskt inställning till Rysslands ambitioner på sin plats. Det gäller även hur vi skall handskas med den olyckliga ryska gasledningen i Östersjön.

UPPD: 2008-10-01 13:27
PUBL: 2008-09-10 06:00
Skriv ut!  SKRIV UT!  Tipsa en vän via e-post!  TIPSA  Synpunkter på artikeln!  RÄTTA

nwt.se - Just nu!



Färjestadstravets sportchef Petter Johansson kan bara konstatera att en del av banan är otjänlig och V75-tävlingarna flyttas till Åby.


Karlstads Lag Edin vann sina inledande två matcher av SM på hemmaplan under fredagen. En direktplats till EM i december står på spel.


LÄS OCKSÅ:


LÄS OCKSÅ:

Nu rivs gamla bruket i Deje



WEBB-TV: Lindskog inför helgens match
LÄS OCKSÅ:

Nu är det bara att gilla läget
FBK:s sportchef Thomas Rundqvist kunde i torsdags konstatera att det bara dök upp 5 496 åskådare till LLA. En bottennotering när det gäller slutspelshockey i den nya arenan.
LÄS OCKSÅ:



Nytt nummer av Värmlands största näringslivstidning!

Varning för bajs i töväder!

Kommunikationsbyrån 30 fingrar fick priset  Årets Drivhusföretag av Drivhuset vid Karlstads universitet och NWT. Fr.v. Jonny Ohlsson, NWT, Erica Hallin och Samuel Jonsson, 30 fingrar samt Linda Edh, verksamhetsledare i Drivhuset.
LÄS OCKSÅ:

Gångvägen under järnvägen intill Torpnoret i Skåre översvämmas ofta under vårarna. Hela området intill Torpnoret hotas av vattenmassor och nu planerar Karlstads kommun att säkra det med en sluss eller vallar vid reningsverket.

Jonathan Armishaw, Simon Kronlöw, Robin Boij, Elly Reynolds, Beth Pridding, Hanna Lindströmn och Linnea Traxler samarbetar för att stoppa bränder och vandalism i skolor.

En utslagen Klara Svensson. Nej, bilder ljuger en aning. Det här var en av övningarna vid gårdagens träningspass i Sundstahallen.

Varför är du ny ordförande för fältartisterna?

Bernard Dj B.e.a.t.s Ross bestämde sig redan som 15-åring att bli dj. Nu lär han ut sina kunskaper till aspirerande dj:s i Karlstad.

Lasse Stefanz firar den Grammis bandet fick på Hovet i januari 2009, sedan de utsetts till Årets Dansband. Ikväll spelar Lasse Stefanz på Valsverket i Degerfors.

Deltagarna i medborgarskolans akvarellkurs visar sina alster i Kristinehamns bibliotek.

Anders Sandberg har omsatt sitt recept på fysisk aktivitet, FaR, i praktiken genom dagliga, raska promenader. Åsa Österberg har funnits vid hans sida med stöttning och uppmuntran när det varit trögt.

Regissören Erik Järnberg Rååd tillsammans med skådespelaren Göran Ragnerstam.



Nyhetsdygnet

Polisdygnet


Webbfrågan
Behövs strängare straff för icke bajsplockande hundägare?

Babybilder
Caspian
Juni Maria


Fråga polisen

Det händer

God morgon

Trafikinformation

PDF

Reseguiden

Spel

Träningsdagboken

TV-guiden

Xtra

Kändis
Demi Moores retusch-skandal

Mode
Trenderna som föddes och dog 2009

Motor
1902 köpte handlaren Hugo Larsson i Kristinehamn en begagnad bil från Köpenhamn. Det lilla fordonet av okänt märke körde han ut varor med till stadens medborgare. Bilen var en av de allra första i Värmland och här ser vi Hugo Larsson utanför butiken på Kungsgatan 17.

Hälsa & skönhet
Blodiglar - nya hälsotrenden?

Teknik & prylar
Sofia Herrlin

Mat & dryck

Tecknare och serier
Sara Granér tillhör de kvinnliga serietecknare som har fått mycket uppmärksamhet de senaste åren.


Slutspelsbloggen
http://blogg.nwt.se/slutspel/feed/  NWT-sporten bloggar om FBK i slutspelet.


FLER ARTIKLAR: Sport
KOMMANDE
  • LÖR: Skellefteå-FBK, kvartsfinal 2
  • LÖR: Träningsmatch Degerfors-Qviding
  • LÖR: Höjdhoppsgala med Holm och Sjöberg
  • LÖR-SÖN: SM i curling i Karlstad
  • LÖR-SÖN: VM i curling med Karlstads damer


Super-Seb inifrån Degerfors IF
http://blogg.nwt.se/super-seb/feed/  Följ bakom kulisserna i Degerfors IF.


Mode och stil med Sofia
http://blogg.nwt.se/mode/feed/  Följ nya modebloggen på nwt.se.

Visa alla jobb
MUNKFORS: Uddeholm Strip söker Underhållsingenjör 2010-03-17
KARLSTAD: Swede Craft söker Flertalet tjänster , Demonterare, Kundansvarig mfl. 2010-03-17
KIL: Alfa Neon Skyltfabrik AB söker Grafisk Formgivare med kunskaper inom konstruktion & 3D visualisering 2010-03-16
KARLSTAD: Internationella Engelska Skolan söker Teachers ,Librarian, Economic Assistant , Recreation Instructor 2010-03-15
KARLSTAD: Preferens Reklambyrå söker Webbdesigner 2010-03-15
KARLSTAD: Örsholmslackeringar AB söker Kökssäljare 2010-03-08
HEARLAND - INDRE ÖSTFOLD: Nortura AS söker Semestervikarier / Säsongsarbetare 2010-03-08
GRUMS: Gruvöns Sågverk söker Elektriker 2010-03-08
SÄFFLE: UMV Coating System AB söker Controller 2010-03-08
KARLSTAD: IT-Mästaren söker Försäljning och Teknik 2010-03-05
Vill du annonsera på nwt.se/JOBB



Personligt med Saralingon
http://blogg.nwt.se/saralingon/feed/  En färgfylld blogg.

FLER ARTIKLAR: Webb-tv

Johannas hundtankar
http://blogg.nwt.se/hund/feed/  Följ Johannas hundtankar på nwt.se.

Bli ett fan på nwt.se:s sida på Facebook. Här kan du bland annat kommentera artiklar och lämna tips och idéer till nya.

Värmlandsinnovationer
http://blogg.nwt.se/varmlandsinnovationer/feed/  Brinner för idéer och modiga människor.

Ulrica inreder
http://blogg.nwt.se/ulrica/feed/  Följ Ulricas inredningsblogg på nwt.se.

Rådhström
http://blogg.nwt.se/radhstrom/feed/  Riksdagsledamot Jan-Evert Rådhström (M) bloggar på nwt.se.

Ärligt talat med Adina
http://blogg.nwt.se/adina/feed/  Garanterat fritt från mode och inredning.

The Soulshake Express
http://blogg.nwt.se/soulshake/feed/  Följ The Soulshake Express på nwt.se.

KT-sportens blogg
http://blogg.nwt.se/ktsporten/feed/  KT-sporten bloggar om sporthändelserna i Karlskoga/Degerforsområdet.

Årets bästa dagstidningstryckeri


Värmlandsfyndet

Dagens ros/firarhörnan