Blodsförtal och tryckfrihet

Tyvärr har diskussionerna efter den omdömeslösa och upprörande artikeln om påstådd israelisk organstöld i Aftonbladet mindre kommit att handla om antisemitiska uttryck än om tryckfrihet.
LÄS OCKSÅ:
Protester i Israel mot Aftonbladets publicering av an antisemitisk artikel.
Foto: Ariel Schalit/AP
 [Förstora] 

Efter Aftonbladets famösa publicering av en artikel som andas gammal unken antisemitism har diskussionerna mest kommit att handla om yttrande- och tryckfrihet snarare än om det budskap som artikeln förmedlar. Det är synd men på Aftonbladet drar man säkert en suck av lättnad över att ha lyckats manövrera in debatten på det spåret.

Påståendena i frilansjournalisten Donald Bostöms stort uppslagna artikel på Aftonbladets kultursidor den 17 augusti är inget annat än ett återberättande i modern tappning av gamla antisemitiska myter som funnits sedan medeltiden. Då gällde detta blodsförtal (”blood libel” på engelska) att judarna kidnappar barn för att använda deras blod till det osyrade brödet. Nu handlar det om att stjäla organ från palestinier.

Man måste vara bra okänslig för den tusenåriga antisemitismens uttryckssätt för att inte se de uppenbara parallellerna, eller också är man rent okunnig. Det kan förstås vara så att man mycket väl förstår men av olika skäl väljer att strunta i det, men så illa kan det väl ändå inte vara? I alla händelser så har omdömet brustit gravt när artikeln släpptes igenom.

Och nej, det är inte att vara emot tryckfriheten att säga så. Tryckfrihet innebär inte att man utan vidare kan trycka vad som helst utan kritik. Bortsett från de uppenbara begränsningar som finns av yttrande- och tryckfriheten när det gäller till exempel förtal och hets mot folkgrupp så innebär det också rätten att gå i svaromål och kritisera.

Rätten att kritisera gäller också för statsråd och ambassadörer, så länge de inte lägger sig i publiceringsbeslutet i sig. Sedan är det en helt annan sak att det är mindre lämpligt av ministrar att göra så. Så långt är det helt i sin ordning att inte kräva fördömanden eller ursäkter av regeringsmedlemmar. Ansvaret vilar helt och hållet på Aftonbladet.

Därför har det varit synnerligen olämpligt när företrädare för den israeliska regeringen krävt officiella svenska avståndstaganden. Därmed har man hjälpt till att flytta fokus från moderna antisemitiska myter till en diskussion om yttrande- och tryckfrihet. Det har knappast gynnat Israels redan trängda sak i Sverige. Dessutom har man helt i onödan låtit det hela bli en konflikt mellan två länder, två regeringar. Det finns kanske en del in- och utrikespolitiska skäl till det, men dessbättre har också agerandet fått kritik i Israel.

Men detta får inte få oss att låta Aftonbladet slippa undan kritik. De har gjort sig skyldiga till ett grovt övertramp i och med Boströms artikel. För övrigt var det inga nya skrönor han framförde. De härrör från 1992 och var tidigare publicerade i boken ”Inshallah” (Ordfront, 2001) med benäget bistånd från såväl UD som organisationer till övervägande delen finansierade med svenska biståndsmedel (Diakonia, Forum Syd med flera), vilket onekligen är en besvärande omständighet för den svenska regeringen, även om den var S-styrd då.

Det är också intressant att studera det hyckleri som förekommer när man jämför med reaktionerna på de danska Muhammedkarikatyrerna och Lars Vilks' rondellhundar. Då var det inte alls så många som ryckte till tryckfrihetens försvar utan istället ville ha offentliga fördömanden över publiceringen som kunde uppröra muslimer. Ofta är det samma personer som då krävde fördömanden som nu tycker tvärtom. Upprörda judar är tydligen inte lika viktigt.


PUBL: 2009-08-27 07:30
Skriv ut!  SKRIV UT!  Tipsa en vän via e-post!  TIPSA  Synpunkter på artikeln!  RÄTTA

nwt.se - Just nu!

Ingegärd Nilsson, till vänster, bor på äldreboendet Stagnellska och medverkade tillsammans med sin dotter Inga-Lill i den nya kortfilmen.




LÄS OCKSÅ:

Flaggor på halvstång på Camp Northern Lights efter attacken på söndagen där två svenska officerare och en lokalanställd tolk stupade. Ytterligare en svensk soldat sårades.
Skulle du vilja göra FN-tjänst?

LÄS OCKSÅ:


Tomas Venuti, vd på Valbergsängen sporthotell kan glädjas åt många bokningar under den kommande rallyhelgen. Mellan fredag och lördag är samtliga 124 bäddar bokade.

Lars Andersson och Jonas Falk, Uddeholm Tooling, var några av de fackliga representanterna vid Unionens avtalskonferens i Karlstad. Stående, Magnus Hildebrand, regionchef för Unionen i Värmland.




Sofia Ivarsson är en av fem bloggare på nya bloggen snobbsport.se. Bloggen vänder sig till ungdomar och tanken är att den ska ha en radikal attityd och där inga ämnen är förbjudna att diskutera, berättar hon.
Spelar du golf?

Therese Jonasson är ensam tjej som heltidsbrandman i räddningstjänstens Karlstadsregion. Räknar man deltidsbrandmän finns det ytterligare elva stycken. Det är brist på mångfald i kåren. Hur och varför ska nu kartläggas i ett forskningsprojekt på Karlstads universitet på uppdrag av MSB.
Är brandkåren för grabbig?


Skåpen där man förvarade olika handkassor är uppbrutna och tomma, konstaterar Thomas Pettersson

LÄS OCKSÅ:
Behöver Karlstad fler hallar?



Lennart Carlsson har tvingats betala för en tv-box som han inte kunnat nyttja på grund av berget bakom huset som han flyttat till.

Ingela Wessmark är konstsekreterare på Karlstads kommun och den som ansvarar för den konst man köper in. Ett av 2009 års verk är mobilen Två blommor av Ulrika Berge.

WEBB-TV: En sur förlust
LÄS OCKSÅ:

Emil Kåberg tackar Skellefteås Yared Hagos efter matchen. Hagos i sin tur tackade målvakten Andreas Hadelöv för de tre poängen i Karlstad.
LÄS OCKSÅ:

Det här att inte bli trodd är svårast säger Annika Dzodic när hon beskriver sin situation.

Åke Isaksson tar emot guldmedaljen som delades ut av kungen.

Liselotte Jansson ville titta på sjalarna som Beatrice Olsson hade med sig.

LÄS OCKSÅ:

I ljud och bild har filmprojektet Erik the Viking seglat från Slottsbrons skola över Nordsjön för att fortsätta berättas hos engelska grundskoleelever. Nu har de vunnit pris för sin skaparglädje.

Christian och Eva Olsson har fått nybörjaren Faruk Aydin att börja spela ukulele.

Solen strålade på vinterpromenaden

Ariel och Sebastian i en skridskodans var ett av inslagen som gladde besökarna i LLA.
LÄS OCKSÅ:

OS-sajten som ger dig allt du behöver



Nyhetsdygnet

Polisdygnet


Webbfrågan
Rally i helgen, ska du ut i skogen?

Babybilder
Välkommen Ingrid!
Nyfödd: Ebbe.


Fråga polisen

Det händer

God morgon

Trafikinformation

PDF

Reseguiden

Spel

Träningsdagboken

TV-guiden

Xtra

Kändis
Demi Moores retusch-skandal

Mode
Trenderna som föddes och dog 2009

Motor

Hälsa & skönhet
Blodiglar - nya hälsotrenden?

Teknik & prylar
Logitech Squeezebox Radio.

Mat & dryck

Tecknare och serier
Sara Granér tillhör de kvinnliga serietecknare som har fått mycket uppmärksamhet de senaste åren.


OS 2010
http://os2010.menmo.se/nwt/rss.html  Senaste nytt inför vinter-OS i Vancouver...


Visa alla jobb
KARLSTAD: Autotech söker Platschef & Teknikinformatörer/projektledare 2010-02-08
FILIPSTAD: SMA Svenska Mineral AB söker Logistiker 2010-02-08
KARLSTAD: Karlstads Energi söker Informatör 2010-02-08
GULLSPÅNG: PARTEX MARKING SYSTEMS söker Utvecklingschef 2010-02-03
KARLSKOGA: Helmia Bil AB söker Bilmekaniker Plåtslagare 2010-02-02
BENGTSFORS ÅRJÄNG: Moelven Skog söker Virkesköpare 2010-02-01
KIL: Kils Kommun söker Ekonomichef 2010-01-28
SÄFFLE: UMV söker Ekonomichef 2010-01-25
FILIPSTAD: NVS söker Filialchef 2010-01-22
KARLSTAD: Hushållningssällskapet söker 3 nya medarbetare 2010-01-18
Vill du annonsera på nwt.se/JOBB





Hockey med Jacob Järpegård
http://blogg.nwt.se/hockey/feed/  Följ Hockeybloggen på nwt.se.

Personligt med Saralingon
http://blogg.nwt.se/saralingon/feed/  En färgfylld blogg.

FLER ARTIKLAR: Webb-tv

Johannas hundtankar
http://blogg.nwt.se/hund/feed/  Följ Johannas hundtankar på nwt.se.

Bli ett fan på nwt.se:s sida på Facebook. Här kan du bland annat kommentera artiklar och lämna tips och idéer till nya.

Värmlandsinnovationer
http://blogg.nwt.se/varmlandsinnovationer/feed/  Brinner för idéer och modiga människor.

Ulrica inreder
http://blogg.nwt.se/ulrica/feed/  Följ Ulricas inredningsblogg på nwt.se.

Rådhström
http://blogg.nwt.se/radhstrom/feed/  Riksdagsledamot Jan-Evert Rådhström (M) bloggar på nwt.se.

Ärligt talat med Adina
http://blogg.nwt.se/adina/feed/  Garanterat fritt från mode och inredning.

The Soulshake Express
http://blogg.nwt.se/soulshake/feed/  Följ The Soulshake Express på nwt.se.

KT-sportens blogg
http://blogg.nwt.se/ktsporten/feed/  KT-sporten bloggar om sporthändelserna i Karlskoga/Degerforsområdet.

Årets bästa dagstidningstryckeri


Värmlandsfyndet

Dagens ros/firarhörnan