Rätt sätt bekämpa arbetslöshet?

Publicerad: 2009-08-27 07:30
LÄS OCKSÅ:

Alliansregeringen har nu kommit överens om att lägga 8,4 miljarder kronor i höstbudgeten för att bekämpa den växande arbetslösheten. Det är mest i form av olika arbetsmarknadspolitiska program och utbildningsplatser, allt i det vällovliga syftet att den höga arbetslöshetsnivån inte skall bita sig fast även sedan konjunkturen vänt.

Men även om arbetslösa då hålls sysselsatta så betyder det inte att det blir riktiga jobb av det i slutändan. Om man ville minska risken för varaktig arbetslöshet så skulle man istället se till att göra det enklare och billigare för företagen att anställa. Och det betyder sänkta arbetsgivaravgifter, förändrad arbetsrätt och regelförenklingar.

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Karlstadsliv berättar om en spansk vinimportör och hennes intryck av sin nya hemstad Karlstad.

– Följ våra tappra bantare i Biggest winner

– Karlstadsliv – den spanska vinkulturen odlas på Klara

– Familjenytt

Webbfrågan
Ska du följa Svenska rallyt?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor