Stärka familjen viktigt för välfärden

Familjen är den viktigaste gemenskapen av alla, och den trygghet som ordnade familjeförhållanden skänker alla dess medlemmar är oersättlig. Att satsa på familjen borde vara en välfärdspolitisk målsättning i 2000-talet. Satsa på hushållsnära tjänster och ge hemarbete ett värde!
LÄS OCKSÅ:

Arbetarrörelsens främsta uttalade mål historiskt har varit att bygga ut välfärden och att hålla nere arbetslösheten. Sett för sig kan man förvisso som konservativ ställa sig positiv till detta – under förutsättningen att det handlar om att stärka civilsamhället. Sedan Karl Marx dagar har dock krossandet av familjen varit centralt i all socialistisk politik, och i Sverige har familjerna kommit att få den sämsta ställningen i hela EU. När arbetarrörelsen nu till slut börjar tyna bort, efter sitt misslyckade välfärdsstatsbygge, är det väl ändå dags att återupprätta den verkliga välfärden: livet i den egna familjegemenskapen.

Parallellt med att tempot i arbetslivet har skruvats upp har både kvinnor och män med familj de senaste tio åren ökat sin arbetsbörda i hemmet – till 41,3 timmar respektive 31,2 timmar i veckan. Detta parat med de rådande politiska kraven på att bägge föräldrarna ska yrkesarbeta heltid (ofta räcker inte ens detta, utan man måste ändå få bidrag) gör att nästan all vaken tid går åt till arbetsuppgifter i ett normalt svenskt familjehushåll. Det är inte undra på att svenskarna är jordens mest sjukskrivna folk! Och det är också ett demokratiskt problem, då alltför få har möjlighet att engagera sig i politiken. Därför kan svenska familjer inte heller föra sin egen talan.

Att införa möjligheten till avdrag för hemarbete skulle inte bara stärka familjen och folkhemmet, utan tveklöst också ge fler arbetstillfällen såtillvida att alla föräldrar inte måste jobba 100 procent utanför hemmet för att försörja sin familj. Det skulle också öka hushållens köpkraft och därmed medföra ökad konsumtion och mer pengar i omlopp, vilket i sig har en stimulerande inverkan på ekonomin. Kort sagt: ekonomin i landet kan på detta vis stärkas utan att folk i allt större utsträckning jobbar sig till utbrändhet.

Alliansregeringens införande av möjligheten att göra avdrag för hushållsnära tjänster, och den utbyggnad av marknaden för hushållsnära tjänster som därmed har påbörjats, är förstås utmärkt. Detta borde man satsa betydligt mer på, det borde rentutav betraktas som en välfärdspolitisk målsättning. Dels för att det underlättar för familjerna, dels för att fler arbetstillfällen skulle uppkomma i samhället som man inte behöver ha någon speciell utbildning för att klara av. Efterfrågan på denna typ av tjänster är skyhög, och därmed skulle det onekligen också minska svartjobben i samhället – vilket leder till att fler betalar skatt samtidigt som de försörjer sig själva.

Avdragen ska givetvis kunna göras gemensamt för både familjer och sambos – varje familj eller samboende par utgör ju en ekonomi. I ett samboförhållande är det förstås möjligt att ha separata ekonomier, men gifta makar har enligt lag gemensam ekonomi. Möjligheten till sambeskattning för familjer och sambos borde därför vara en självklarhet. Situationen idag att den samlade skatten blir högre för en familj där exempelvis den ena försörjaren tjänar 45 000 kr/mån och den andra 15 000 kr/mån än för en familj där båda försörjarna tjänar 30 000 kr var, är direkt stötande: den totala inkomsten för båda hushållen är ju densamma!

Det borde vara självklart att en modern välfärdspolitik inriktar sig på att underlätta så mycket som möjligt för familjerna. Ändå är Sveriges familjeparti framför andra Kristdemokraterna knäpptysta i sådana här frågor, och inriktar sig mest på vårdnadsbidrag och pappamånad. När kommer den verkliga förnyelsen?


PUBL: 2009-08-21 07:30
Skriv ut!  SKRIV UT!  Tipsa en vän via e-post!  TIPSA  Synpunkter på artikeln!  RÄTTA

nwt.se - Just nu!



Allt talar för att branden var anlagd. Toaletten totalskadades, men i övrigt klarade sig skolbyggnaden bra.







Bröderna Grigorij och Artem Laguta besökte i går Tallhult för första gången. Under 2009 blir det arbetsplats för Grigorij.



Bostadsrättspriserna i Karlstad sjönk med 2 procent från december 2009 till februari i år jämfört med de föregående tre månaderna. Villapriserna i Karlstad steg med 1 procent under samma period.


Anders Bäcker, Thomas Berg och Kalle Dalheimer höll i torsdagens föreläsning, på temat utländska entreprenörer i Hagfors.



Christian Jansson.




Än så länge är tjälen ett par meter djup på vägarna. Men vårsolen värmer snabbt och gruset börjar titta fram. Snart är tjällossningen i full gång.
LÄS OCKSÅ:

Var ska den här sitta?. Jordbruksminister Eskil Erlandssons landsbygdsturné ledde honom rakt in i en kunskapsduell, med 18-årige Magnus Persson. I det sista momentet gällde det att efter bästa förmåga sätta ihop ett träns.

Nu pågår repetitionerna inför Centralshow och snart ska styrelsen, som bland annat består av Lina Jansson, Marie Jacobsson, Frida Malmgren och Amanda Bäckström, sovra bland bidragen så att så många som möjligt får vara med i showen.

Ett test som jag har gjort, exempel på hur landskapet kan skulpteras.

Lars Lundgren är ansvarig för trygghetslarmen i Årjäng och han tror att den nya gsm-lösningen blir minst lika bra som den gamla om inte bättre.

Målvakten Anton Wikman har klivit fram som matchvinnare i flera av Brukspöjkeras segermatcher den här säsongen.

Ett 30-tal ungdomar njöt av tjejkvällen på Sjösala fritidsgård i Vålberg. Rebecka Östin var en av frisörerna från Nobelgymnasiets frisörskola som var på plats. Madelene Ågren tog chansen att få bort det slitna.

Maria Westerberg skapar sina verk av det skogen har att erbjuda.

Sam Hallam.

Pontus Mörth hade en säsong i STCC i sikte – men blev omsprungen vid mållinjen av 21-årige Viktor Hallrup.

WEBB-TV: Klartecken från nyckelspelare
LÄS OCKSÅ:

Jag föddes i Torsby, växte upp i Göteborg, flyttade tillbaka till Torsby, arbetade fler år inom Skolverket på en rad olika orter, gifte mig med prästen, flyttade till USA, flyttade hem till Torsby och startade företag. Det är snabbversionen av mitt liv, säger Pia Sohl Hansson och skrattar.

Värmländskan Joline Persson Planefors kan se fram mot en spännande vår och sommar.

Vad är det som utmärker en båtkompis?



Nyhetsdygnet

Polisdygnet


Webbfrågan
Ska du se finalen i Melodifestivalen på lördag?

Babybilder
Nyfödd: Finn.
Nyfödd: Hanna.


Fråga polisen

Det händer

God morgon

Trafikinformation

PDF

Reseguiden

Spel

Träningsdagboken

TV-guiden

Xtra

Kändis
Demi Moores retusch-skandal

Mode
Trenderna som föddes och dog 2009

Motor
Vägverket har satt upp en digital skylt som varnar bilisterna som kommer österifrån för korsande gående och cyklister på E18 i fyrvägskorsningen vid Gruvön i Grums.

Hälsa & skönhet
Blodiglar - nya hälsotrenden?

Teknik & prylar
Allt i ett med Blu-ray

Mat & dryck

Tecknare och serier
Sara Granér tillhör de kvinnliga serietecknare som har fått mycket uppmärksamhet de senaste åren.


Super-Seb inifrån Degerfors IF
http://blogg.nwt.se/super-seb/feed/  Följ bakom kulisserna i Degerfors IF.


Mode och stil med Sofia
http://blogg.nwt.se/mode/feed/  Följ nya modebloggen på nwt.se.


Visa alla jobb
KARLSTAD: Örsholmslackeringar AB söker Kökssäljare 2010-03-08
HEARLAND - INDRE ÖSTFOLD: Nortura AS söker Semestervikarier / Säsongsarbetare 2010-03-08
GRUMS: Gruvöns Sågverk söker Elektriker 2010-03-08
SÄFFLE: UMV Coating System AB söker Controller 2010-03-08
KARLSTAD: IT-Mästaren söker Försäljning och Teknik 2010-03-05
KARLSTAD: NAI Svefa söker Fastighets analytiker 2010-03-05
KARLSTAD: Karlstads Energi söker Kemitekniker/Ingenjör 2010-03-03
KARLSTAD: Region Värmland söker Infrastrukturstrateg 2010-03-02
MALUNG: Storbygärdet AB söker Biträdande föreståndare 2010-03-01
KARLSTAD, ÖREBRO: Inspecta söker Lyftbesiktningsingenjör, Tryckbesiktningsingenjörer, Elbesiktningsingenjör 2010-02-24
Vill du annonsera på nwt.se/JOBB




Personligt med Saralingon
http://blogg.nwt.se/saralingon/feed/  En färgfylld blogg.

FLER ARTIKLAR: Webb-tv

Johannas hundtankar
http://blogg.nwt.se/hund/feed/  Följ Johannas hundtankar på nwt.se.

Bli ett fan på nwt.se:s sida på Facebook. Här kan du bland annat kommentera artiklar och lämna tips och idéer till nya.

Värmlandsinnovationer
http://blogg.nwt.se/varmlandsinnovationer/feed/  Brinner för idéer och modiga människor.

Ulrica inreder
http://blogg.nwt.se/ulrica/feed/  Följ Ulricas inredningsblogg på nwt.se.

Rådhström
http://blogg.nwt.se/radhstrom/feed/  Riksdagsledamot Jan-Evert Rådhström (M) bloggar på nwt.se.

Ärligt talat med Adina
http://blogg.nwt.se/adina/feed/  Garanterat fritt från mode och inredning.

The Soulshake Express
http://blogg.nwt.se/soulshake/feed/  Följ The Soulshake Express på nwt.se.

KT-sportens blogg
http://blogg.nwt.se/ktsporten/feed/  KT-sporten bloggar om sporthändelserna i Karlskoga/Degerforsområdet.

Årets bästa dagstidningstryckeri


Värmlandsfyndet

Dagens ros/firarhörnan