Det fruktansvärda bilsurfandet

Publicerad: 2009-07-14 07:30
LÄS OCKSÅ:

Det rapporteras nu om att många unga killar nu omkommer i trafiken efter att ha ”bilsurfat”, balanserat på taket på en bil som kör. Fler än hälften av alla försök leder till en våldsam död.

Lars Jalmert, professor i pedagogik, kopplar givetvis ihop det med de onda könsstrukturerna i samhället. Att det i kölvattnet av moralens förfall och den omedelbara behovstillfredsställelsens uppgång framträtt ett allmänt påbud att man ska få göra vad man känner för när man känner för det utan att någon bryr sig, förespeglar inte professorn.

Rimligen är det ändå detta som tillsammans med filmen ”Death Proof” (2007) och Youtube-klipp där dårar försöker efterhärma stuntkvinnan Zoe Bell i sagda film som ligger bakom. Både media och föräldrar har ett ansvar i sammanhanget.

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Karlstadsliv berättar om en spansk vinimportör och hennes intryck av sin nya hemstad Karlstad.

– Följ våra tappra bantare i Biggest winner

– Karlstadsliv – den spanska vinkulturen odlas på Klara

– Familjenytt

Webbfrågan
Ska du följa Svenska rallyt?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor