Brottslingar och samhällets ansvar

Det är väldigt svårt att åka fast i Sverige för ett brott man begått. Samtidigt är det svårt för brottsoffer att få ut skadestånd, förutom att vi har rekordlåga skadestånd. Detta är mer än en välfärdsfråga – det är en grundläggande rättighetsfråga.
LÄS OCKSÅ:

Foto: Leif R. Jansson / Scanpix
 [Förstora] 

Visst får man ett litet sår i själen som det tar en stund att läka varje gång man hör om det fruktansvärda sätt som riksdagen nu i så många decennier har hanterat brottet våldtäkt. Våldtäkt i gängse mening – sex utan samtycke – är nämligen tillåtet enligt svensk lag. Vad som inte är tillåtet är att samtidigt misshandla eller hota offret, då döms man till fängelse. Tidigare i sommar frikändes följdriktigt återigen två män av Högsta Domstolen trots att samtycke till sex bevisligen saknades. Madeleine Leijonhufvud skriver utmärkt om saken i Svenska Dagbladet 9/7.

I Säffle däremot fälldes en man nu för våldtäkt samt misshandel av sonen till den våldtagna kvinnan. Han döms till ett och ett halvt års fängelse och 120 000 kr i skadestånd till kvinnan. Efter avtjänat straff ska mannen utvisas. Även om denne man trots allt (får man väl säga) kunnat dömas för våldtäkt i Sverige, så infinner sig – för vän av ordning – ett antal andra frågor relaterade till straffet. Kommer mannen ha råd att betala skadeståndet? Ska han jobba för att spara ihop dessa pengar under ett antal år i Sverige innan han utvisas? Kommer inte det att ta ganska lång tid?

Nu är det i och för sig så att detaljerna och förutsättningarna i just detta enskilda fall inte ter sig lika intressant som själva principfrågan kring det där med skadeståndet. Det händer alldeles för ofta att gärningsmannen aldrig någonsin får råd att betala skadeståndet till brottsoffren. Detta trots att svenska skadestånd är rekordlåga vid en internationell jämförelse. Inte sällan är det missbrukare som aldrig får råd att betala skadeståndet, men som på något mirakulöst sätt ändå har råd med sitt fortsatta missbruk. En annan viktig faktor är att det alltid är svårt för en person dömd till fängelse att få jobb efter avtjänat straff.

Vid sidan om det problematiska i att skadestånd långtifrån alltid utbetalas, ter det sig också fullständigt absurt att gärningsmannen enligt lagens påbud genom skadeståndskravets utformning fortsätter att ha en relation till brottsoffret. Ingenting torde väl ändå vara viktigare för brottsoffret än att få bli lämnad ifred och så gott det går glömma bort gärningsmannen och brottet. Men det svenska samhället har inte på många decennier stått på brottsoffrets sida.

Att få ut skadeståndet måste ändå betraktas som en fråga om grundläggande rättvisa. En lösning är att Allmänna arvsfonden betalar ut skadeståndet, och så får brottslingen en skuld dit som han måste betala av.

Enligt lagen tillfaller samtliga medel från ett dödsbo utan känd arvinge Allmänna arvsfonden. Fonden har idag till syfte att med innestående medel främja verksamhet av ideell karaktär till förmån för barn, ungdom och personer med funktionshinder. Det rör sig om många miljoner årligen. Mycket pengar går regelbundet till genusrelaterade och RFSL-relaterade projekt.

Det ena behöver ju inte utesluta det andra, men att brottsoffer får ut sitt skadestånd handlar om grundläggande rättvisa – det borde tveklöst stå över välfärd och välgörenhet i prioritet. Om bara brottslingarna betalar av sina skulder till Allmänna arvsfonden så finns ju ändå pengar till resten av dagens verksamhet. Det känns i alla fall som att samhället borde ge ett betydligt starkare skydd åt brottsoffren, än vad som idag är fallet.


PUBL: 2009-07-10 07:30
Skriv ut!  SKRIV UT!  Tipsa en vän via e-post!  TIPSA  Synpunkter på artikeln!  RÄTTA

nwt.se - Just nu!

Ingegärd Nilsson, till vänster, bor på äldreboendet Stagnellska och medverkade tillsammans med sin dotter Inga-Lill i den nya kortfilmen.




LÄS OCKSÅ:

Flaggor på halvstång på Camp Northern Lights efter attacken på söndagen där två svenska officerare och en lokalanställd tolk stupade. Ytterligare en svensk soldat sårades.
Skulle du vilja göra FN-tjänst?

LÄS OCKSÅ:


Tomas Venuti, vd på Valbergsängen sporthotell kan glädjas åt många bokningar under den kommande rallyhelgen. Mellan fredag och lördag är samtliga 124 bäddar bokade.

Lars Andersson och Jonas Falk, Uddeholm Tooling, var några av de fackliga representanterna vid Unionens avtalskonferens i Karlstad. Stående, Magnus Hildebrand, regionchef för Unionen i Värmland.




Sofia Ivarsson är en av fem bloggare på nya bloggen snobbsport.se. Bloggen vänder sig till ungdomar och tanken är att den ska ha en radikal attityd och där inga ämnen är förbjudna att diskutera, berättar hon.
Spelar du golf?

Therese Jonasson är ensam tjej som heltidsbrandman i räddningstjänstens Karlstadsregion. Räknar man deltidsbrandmän finns det ytterligare elva stycken. Det är brist på mångfald i kåren. Hur och varför ska nu kartläggas i ett forskningsprojekt på Karlstads universitet på uppdrag av MSB.
Är brandkåren för grabbig?


Skåpen där man förvarade olika handkassor är uppbrutna och tomma, konstaterar Thomas Pettersson

LÄS OCKSÅ:
Behöver Karlstad fler hallar?



Lennart Carlsson har tvingats betala för en tv-box som han inte kunnat nyttja på grund av berget bakom huset som han flyttat till.

Ingela Wessmark är konstsekreterare på Karlstads kommun och den som ansvarar för den konst man köper in. Ett av 2009 års verk är mobilen Två blommor av Ulrika Berge.

WEBB-TV: En sur förlust
LÄS OCKSÅ:

Emil Kåberg tackar Skellefteås Yared Hagos efter matchen. Hagos i sin tur tackade målvakten Andreas Hadelöv för de tre poängen i Karlstad.
LÄS OCKSÅ:

Det här att inte bli trodd är svårast säger Annika Dzodic när hon beskriver sin situation.

Åke Isaksson tar emot guldmedaljen som delades ut av kungen.

Liselotte Jansson ville titta på sjalarna som Beatrice Olsson hade med sig.

LÄS OCKSÅ:

I ljud och bild har filmprojektet Erik the Viking seglat från Slottsbrons skola över Nordsjön för att fortsätta berättas hos engelska grundskoleelever. Nu har de vunnit pris för sin skaparglädje.

Christian och Eva Olsson har fått nybörjaren Faruk Aydin att börja spela ukulele.

Solen strålade på vinterpromenaden

Ariel och Sebastian i en skridskodans var ett av inslagen som gladde besökarna i LLA.
LÄS OCKSÅ:

OS-sajten som ger dig allt du behöver



Nyhetsdygnet

Polisdygnet


Webbfrågan
Rally i helgen, ska du ut i skogen?

Babybilder
Välkommen Ingrid!
Nyfödd: Ebbe.


Fråga polisen

Det händer

God morgon

Trafikinformation

PDF

Reseguiden

Spel

Träningsdagboken

TV-guiden

Xtra

Kändis
Demi Moores retusch-skandal

Mode
Trenderna som föddes och dog 2009

Motor

Hälsa & skönhet
Blodiglar - nya hälsotrenden?

Teknik & prylar
Logitech Squeezebox Radio.

Mat & dryck

Tecknare och serier
Sara Granér tillhör de kvinnliga serietecknare som har fått mycket uppmärksamhet de senaste åren.


OS 2010
http://os2010.menmo.se/nwt/rss.html  Senaste nytt inför vinter-OS i Vancouver...


Visa alla jobb
KARLSTAD: Autotech söker Platschef & Teknikinformatörer/projektledare 2010-02-08
FILIPSTAD: SMA Svenska Mineral AB söker Logistiker 2010-02-08
KARLSTAD: Karlstads Energi söker Informatör 2010-02-08
GULLSPÅNG: PARTEX MARKING SYSTEMS söker Utvecklingschef 2010-02-03
KARLSKOGA: Helmia Bil AB söker Bilmekaniker Plåtslagare 2010-02-02
BENGTSFORS ÅRJÄNG: Moelven Skog söker Virkesköpare 2010-02-01
KIL: Kils Kommun söker Ekonomichef 2010-01-28
SÄFFLE: UMV söker Ekonomichef 2010-01-25
FILIPSTAD: NVS söker Filialchef 2010-01-22
KARLSTAD: Hushållningssällskapet söker 3 nya medarbetare 2010-01-18
Vill du annonsera på nwt.se/JOBB





Hockey med Jacob Järpegård
http://blogg.nwt.se/hockey/feed/  Följ Hockeybloggen på nwt.se.

Personligt med Saralingon
http://blogg.nwt.se/saralingon/feed/  En färgfylld blogg.

FLER ARTIKLAR: Webb-tv

Johannas hundtankar
http://blogg.nwt.se/hund/feed/  Följ Johannas hundtankar på nwt.se.

Bli ett fan på nwt.se:s sida på Facebook. Här kan du bland annat kommentera artiklar och lämna tips och idéer till nya.

Värmlandsinnovationer
http://blogg.nwt.se/varmlandsinnovationer/feed/  Brinner för idéer och modiga människor.

Ulrica inreder
http://blogg.nwt.se/ulrica/feed/  Följ Ulricas inredningsblogg på nwt.se.

Rådhström
http://blogg.nwt.se/radhstrom/feed/  Riksdagsledamot Jan-Evert Rådhström (M) bloggar på nwt.se.

Ärligt talat med Adina
http://blogg.nwt.se/adina/feed/  Garanterat fritt från mode och inredning.

The Soulshake Express
http://blogg.nwt.se/soulshake/feed/  Följ The Soulshake Express på nwt.se.

KT-sportens blogg
http://blogg.nwt.se/ktsporten/feed/  KT-sporten bloggar om sporthändelserna i Karlskoga/Degerforsområdet.

Årets bästa dagstidningstryckeri


Värmlandsfyndet

Dagens ros/firarhörnan