Nöjda sossar

Publicerad: 2012-10-19 07:30
LÄS OCKSÅ:

Årjängs kommun. Socialdemokraterna i Årjäng är nöjda, och fattas bara annat. Kristina Kristiansson (S) säger att de håller sig på sin kant medan de borgerliga fajtas internt (NWT i går). Samtidigt för Centerpartiet och Moderaterna i mångt och mycket en S-politik, men som S nu slipper ta ansvar för.

Inte undra på att de är så belåtna och tycker att det nu ”händer något konstruktivt” och att ”läget inte är så illa som det kan verka”. De får nu igenom sin politik som innebär att skolor läggs ned i väster, även om det nu blir en återremiss till nämnden som säkert inte lär ändra på utgången. S är vinnare i Årjäng.

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
I dag kommer arbete- och ekonomibilagan, som består av två delar – totalt 48 sidor.

– Som vanligt på torsdagar dukar papperstidningen upp med mat och dryck. I dag får du tips om hur du sätter piff på sommarrätterna med lite rökt fisk.

– Nöjessidan bjuder på livsfilosofi à la Dunderklumpen.

– Karlstadsliv har besökt Jäveröns nya café. Där är det inte mer än ett stenkast från jord till bord.

Webbfrågan
Besöker du loppisar?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se