En fråga om någon minut

FARTSKILLNAD

Publicerad: 2010-03-11 07:30

Signaturen AT beklagar sig över den som han påstår långsamma trafiken på Hammaröleden. Högsta tillåtna hastighet är 90 km/tim, så 70–80 kan nog ibland vara befogat, beroende på väglag och andra faktorer.

Tidsbesparingen med att köra i 90 mellan Hammarö och Karlstad torde vara minimal. Bor man på Hammarö och har svårt att hinna till sitt arbete i Karlstad kan man stiga upp en minut tidigare, så är problemet löst.

Matti

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
NWT Kultur har besökt repetitionerna av Johannespassionen, nästa verk som Wermlandsoperan tar sig an. Och nöjesavdelningen är som vanligt välmatad på fredagar med bland annat musik-, film- och spelrecensioner.

– Familjenytt

– De viktigaste in- och utrikesnyheterna

Webbfrågan
Behöver Värmland ett Lerin-museeum?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor