Hörsel – ett ömtåligt sinne

FUNKTIONSNEDSÄTTNING: Tänk på dem som drabbas

Publicerad: 2012-10-17 07:30
Hörsel är ett känsligt sinne. I dagens högljudda mediabrus drabbar hörselskadorna även yngre.
Foto: Pål Sommelius/FLT-PICA
 [Förstora] 

Ett barn som ska födas har redan i fosterstadiet uppfattat ljud från modern. Därför sägs det att hörseln är det första sinnet. Tyvärr så är detta sinne mycket ömtåligt och det märks redan i tidiga år.

De som föds med grava hörselproblem uppmärksammas tidigt och har möjlighet att få stöd och hjälp.

Det som i vår tid har uppmärksammats är att problem med hörseln kommer allt tidigare i åldrarna och det har naturligtvis ett samband med det mediabrus som unga utsätter sig för. Skador kommer smygande och går tyvärr inte att hejda.

Skyddsutrustningar för hörsel och syn blev ett måste under 1970 -talet. Till en början så uppfattades det som väldigt hindrande i arbetet att sätta på sig skyddsutrustningar. Efter hand blev utrustningarna bättre och accepterades mer och mer.

Idag finns både kunskap och erfarenhet kring hörselproblem, vad som kan orsaka skador och hur man kan skydda den hörsel man har.

Tyvärr är det så, att har nedsatt hörsel så är det nästan inte möjligt att få den tillbaka, försämringen kommer smygande och det är ofta de människor som finns omkring en som uppmärksammar det först – och då vill man inte erkänna det, inte ens för sig själv.

Som tur är så har tekniken kring hörselhjälpmedel utvecklats fantastiskt och vi som är drabbade har fått bättre livskvalitet. Nu utvecklas även hjälpmedel som inplantat på flera sjukhus och ger de mer gravt hörselhandikappade hopp.

Hörselhandikappet är inte helt enkelt, det syns inte om man inte ser hörapparaten, men det märks. Det svåraste är att många människor pratar väldigt ovårdat – eller otydligt för oss med hörselproblem. De allra grövsta felen som görs finns i tv och radio. Och då frågar jag mig: får inte dessa begåvade människor lära sig att prata på ett normalt och tydligt sätt.?

Som en sammanfattning vill jag uttrycka min stora beundran för alla dem som utvecklar dessa fantastiska hörselhjälpmedel till behövande, och för tålamodet hos alla anhöriga som ställer upp och gör vardagen oss hörselskadade värd att leva och verka i.

Ägna gärna en tanke åt dem som kanske är på väg att drabbas, var observant och gör en insats.

Gunnar Hjerdt Bengtsson

Hörselskadades förening i Torsby

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT

Det är lördag och det betyder extra helgläsning. I dag innehåller Helg 28 sidor med resor, teknik, kryss, mode med mera. Och så har helgredaktören kollat vad man får – och bör – göra för förändringar på sitt hus, och varför husen ser ut som de gör i dag. Några exempel på Karlstadshus med egen stil lyfts fram.

Webbfrågan
Ska du se/såg du Eurovision song contest på lördag kväll?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se