Varför accepteras ej mångfald?

Publicerad: 2012-07-13 07:30 | Uppdaterad: 2012-07-14 13:18

Häromdagen var jag med min sjuåriga funktionshindrade dotter på Söta Grodan i Karlstad och intog vad som jag trodde skulle bli en trevlig lunch. Min dotter är liten så hon satt still i en barnstol och åt sin sondmat.

Eftersom hon inte har något eget tal kommunicerar hon via glada tillrop. När vår mat var betald blev vi ombedda utav personal på restaurangen att tysta dottern då hon störde. Det går inte för hon förstår inte vad jag menar - svarade jag - dämpa henne blev svaret.

Systerns storebror blev mycket ledsen medan jag mest blev arg och besviken på att inte alla har rätt att äta lunch. Ingen gäst klagade ju! Jag vägrar vara en del av detta samhälle som inte tillåter mångfald.

Ledsen mamma till sötaste Stina

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT

Våra husdjur fokuserar i dag på vikten av att man hittar ett passande namn på sitt husdjur, och kommer med lite tips på vad man ska tänka på.

– Hela helgens sportresultat

– Kolla hur bra du har hängt med i nyhetsflödet med Nutidstipset

Webbfrågan
Odlar du egna kryddor?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se