Inför Euro i Sverige

EU DEBATT

En del påpekar att vi tjänar på att kronans värde nu sjunker. Detta är ett extremt kortsiktigt perspektiv. Det går inte att devalvera sig till välstånd, istället blir lönedumpning följden av att vi står utanför euron, skriver Nina Larsson.

Sverige borde gå över till euron så snart som möjligt. Är man med i en förening så bör man vara det fullt ut. Att vara med i supporterklubben, betala avgiften utan att få riktigt inflytande, kan fungera i fotbollsklubben men är dåligt om man ska styra Europa.

Den gemensamma valutan har nu fungerat i 10 år. Den har fungerat väl. I höstas under den akuta finanskrisen samlades euro-länderna och fattade flera kraftfulla och viktiga beslut som dämpade det akuta krisförloppet. Forskning har visat att Sverige kan ha förlorat 100-tals miljarder i utebliven handel varje år på att stå utanför euron. Det är nämligen säkrare att handla med länder som har samma valuta som en själv, då behöver man inte riskera att förlora när valutans värde förändras.

En del påpekar att vi tjänar på att kronans värde nu sjunker. Detta är ett extremt kortsiktigt perspektiv. Det går inte att devalvera sig till välstånd, istället blir lönedumpning följden av att vi står utanför euron. För faktum är att Sverige lönedumpar just nu. Var och en får visserligen lika mycket kronor i lönekuvertet som tidigare, men dessa kronor är plötsligt mindre värda. Vi kan inte fortsätta att stå utanför euron och sträva mot att Sverige blir ett låglöneland. Den svenska kronan är kanske bra för exportindustrin på mycket kort sikt, men med en allt fattigare inhemsk befolkning som resultat.

Euron stärker också sammanhållningen i Europa. Det är ytterst detta som är syftet med hela det europeiska samarbetet. Länder med samma valuta knyts allt tätare till varandra. Detta är inte en process vi liberaler räds, utan tvärtom en process som vi välkomnar. På så sätt ökar vi handeln och utbytet mellan de Europeiska länderna och rustar oss gemensamt för globaliseringens utmaningar.

En övergång till Euron är inte den enda lösningen för att bättra på villkoren för Sveriges näringsliv. Det behövs ett bättre företagarklimat inom flera områden för att fler entreprenörer ska våga pröva sina vingar, fler arbetstillfällen ska skapas och fler kunna lämna arbetslöshet.

Folkpartiet vill på sikt fortsätta att sänka skatterna på arbete och kapital, både för företag och människor. Sverige borde också fullfölja att förenkla reglerna för småföretagare (”3:12-reglerna”), ta bort värnskatten och sänka kapitalinkomstbeskattningen. Vi vill också låta alla företagare registrera sig som företagare i socialförsäkringen och öka valmöjligheterna när det gäller karensdagar upp till 360 dagar i sjukförsäkringen.

Alliansregeringen har redan gjort en hel del när det gäller företagens villkor och vi har kommit en bit på väg. Vi kommer att fortsätta det arbetet och för oss i Folkpartiet är en övergång till Euron en viktig del i det arbetet.

Nina Larsson (FP)

Riksdagsledamot Värmland


PUBL: 2009-08-24 07:30
Skriv ut!  SKRIV UT!  Tipsa en vän via e-post!  TIPSA  Synpunkter på artikeln!  RÄTTA

nwt.se - Just nu!
Vad gör camparna när det regnar? Dan Karlsson och Birgitta Nyman från Västerås tycker att det är mysigt när det smattrar mot husvagnstaket. Då slår de sig ner i soffan med en bra bok eller ett korsord.

Jernberg till Degerfors


På lördag arrangeras för femte året motionsloppet Abbas touren i mountainbike. Harold hoppas på minst 30 deltagare.
LÄS OCKSÅ:



94 ungdomar i Kristinehamn, mellan 18 och 24 år, har aktiva skulder hos Kronofogden. Tre av dessa har skulder på över 100 000 kronor.

Foto Tomas jansson Kräftfisket har starka traditioner i Värmland


Glada miner trots regn på Camp Putte
Elsa Magnusson, Martina Jagerås och Elsa Engvall har köpt regnskydd i kaféet.
LÄS OCKSÅ:


LÄS OCKSÅ:



Hockeylegendaren Thomas Steen från Grums under den frustrerande vintern i Modo. Nu vill han gärna ha ett hockeyjobb hemma i Värmland, men först måste den segdragna skilsmässoprocessen i Winnipeg avslutas.

Hör av dig! Är du drabbad?
054-19 96 74 | webbredaktion@nwt.se | sms/mms 0730-12 12 12
LÄS OCKSÅ:


Odlingslotterna används flitigt. Thord Tärnbrandt vid mark- och exploateringsenheten vet att intresset för odling är stort, men han kräver att området ska ha ordning.
LÄS OCKSÅ:


Hör av dig! Är du drabbad?
054-19 96 74 | webbredaktion@nwt.se | sms/mms 0730-12 12 12
LÄS OCKSÅ:


Hör av dig! Har du bilder?
054-19 96 74 | webbredaktion@nwt.se | sms/mms 0730-12 12 12



Machu Picchu i Peru. Foto ur boken The Seven Wonders av Eva Akre och Dan Nilsson


Soheil Adjoudani och Alexander Norling (närmast) övernattade i campingstolar utanför Teliabutiken i Karlstad för att vara säkra på att få en Iphone 4 i handen.

Med sin bakgrund från Wiens musikkonservatorium och Mozarteum i Salzburg, valde Mona Rosell något wiensk i sångtävlingen.

Louise Hoffsten är väldigt intresserad av poesi, och med anledning av gårdagens uppträdande på Frödingfestivalen i Alster har hon ägnat mer tid åt att förkovra sig i Frödings dikter.

Hemma i Karlskoga har Ani Aixin många olika alster att visa upp. Här med två på samma bild eftersom hon designar och syr de flesta kläder själv.

Fint folk har staket på campingen. Göran Grevillius och Johan Wikström från OK Tyr har dock fått ta till spaden för någon pool i förtältet är inte lika hippt.
LÄS OCKSÅ:

Med armen i paket men med hopp om framtiden. Tre till fyra veckor med gips väntar Degerfors lagkapten Tobias Solberg som det ser ut nu och han är fast beslutsam om att försöka ta sig igenom den här prövningen med gott humör.
LÄS OCKSÅ:

Robert Kullerud.

Asiatiska turister har hittat till Karlstad. Familjen Zhang från Shanghai uppskattar lugnet i Norden.
LÄS OCKSÅ:

Sofia Källgren har en klockren stämma och gav tillsammans med Robert Wells en konsert där publiken fick del av äkta musikmagi.
LÄS OCKSÅ:

Guschelôv för Gustaf är titeln på de två cd-skivor där tolv värmlänningar läser texter av årets mest kända 150-åring.

Kören består av 22 personer och alla är från Karlstad med omnejd.

Lina Flodins hjälper andra som vill lära sig att fotografera genom fototräffar.

Festivalbussen går från Camp Putte och tillbaka också förstås, och det är många som utnyttjar servicen. Det kan bli tungt att bära alla grejor...
LÄS OCKSÅ:

Hillevi Viljanen med taxen Kasper och de nästan tropiskt växande pelargonerna på glasverandan.



Nyhetsdygnet

Polisdygnet


Webbfrågan
Har du campat i sommar?

Babybilder
Välkommen Wilgot!
Välkommen Molly!



Fråga polisen

Det händer

God morgon

Trafikinformation

PDF

Reseguiden

Spel

TV-guiden

Xtra

Motor
Bilprovningen har från och med i dag inte längre monopol på besiktningen av fordon. Nu får besiktningsmannen Björn Andersson vid stationen i Karlstad och alla hans kollegor vid de 180 svenska stationerna konkurrens.

Teknik & prylar
Svägerskorna Sandra Andersson, till vänster, och Annika Persson, båda från Sunne, använder båda Facebook för att hålla kontakt med gamla vänner.

Mat & dryck
Somrig och smaskig avslutning på Fruntimmersveckan.




Mama Kin på turné
http://blogg.nwt.se/mamakin/feed/  Följ Mama Kin på sommarturnén i USA.


Visa alla jobb
HAGFORS: Structor söker Konstruktör 2010-07-26
KARLSTAD: Autowåx Bil AB söker Reservdelsman 2010-07-16
KARLSTAD: Infratek sverige ab söker Operativ chef 2010-07-12
KARLSTAD: Nya Wermlandstidningen söker Annonssäljare NWT 2010-07-12
KARLSTAD: Systeam Forest & Tim söker systemutvecklare 2010-07-05
MALUNG: autoform ab söker Projektledare 2010-07-05
ÅRJÄNG: årjängs bostad ab söker VD 2010-07-05
KARLSTAD: LRF Konsult söker Affärsrådgivare 2010-06-30
HAGFORS: Janssons lokalservice AB söker Produktionsledare 2010-06-30
KARLSTAD & SUNNE: Wafab Bil AB söker Flera tjänster 2010-06-14
Vill du annonsera på nwt.se/JOBB




Alliansbloggen
http://blogg.nwt.se/alliansen/feed/  Följ alliansbloggen fram till valdagen 2010.

Rödgröna bloggen
http://blogg.nwt.se/rodgrona/feed/  Följ den Rödgröna bloggen ända fram till valet.


Trender med Therese Karlsson
http://blogg.nwt.se/trender/feed/  Trender i stort och smått.

Super-Seb inifrån Degerfors IF
http://blogg.nwt.se/super-seb/feed/  Följ bakom kulisserna i Degerfors IF.

KOMMANDE

  • 1/8, kl 18.00: Falkenberg, hemma
  • 7/8, kl 16.00: Ängelholm, borta
  • 14/8, kl 16.00: GIF Sundsvall, hemma
  • 18/8, kl 19.00: FC Trollhättan, borta
  • 21/8, kl 19.00: IFK Norrköping, hemma

Mode och stil med Sofia
http://blogg.nwt.se/mode/feed/  Följ nya modebloggen på nwt.se.


Personligt med Saralingon
http://blogg.nwt.se/saralingon/feed/  En färgfylld blogg.

Johannas hundtankar
http://blogg.nwt.se/hund/feed/  Följ Johannas hundtankar på nwt.se.

Bli ett fan på nwt.se:s sida på Facebook. Här kan du bland annat kommentera artiklar och lämna tips och idéer till nya.
LÄS OCKSÅ:

Ulrica inreder
http://blogg.nwt.se/ulrica/feed/  Följ Ulricas inredningsblogg på nwt.se.

Rådhström
http://blogg.nwt.se/radhstrom/feed/  Riksdagsledamot Jan-Evert Rådhström (M) bloggar på nwt.se.

Ärligt talat med Adina
http://blogg.nwt.se/adina/feed/  Garanterat fritt från mode och inredning.

KT-sportens blogg
http://blogg.nwt.se/ktsporten/feed/  KT-sporten bloggar om sporthändelserna i Karlskoga/Degerforsområdet.

Årets bästa dagstidningstryckeri


Värmlandsfyndet

Dagens ros/firarhörnan