Störst är inte alltid bäst

Replik: Landstinget i Värmland

Om hela Värmland ska kunna leva är det viktigt att värna landstingets verksamhet även utanför Karlstad, skriver landtingsråden från Värmlandssamverkan.
Publicerad: 2012-07-19 07:30
Redan nu under sommaren prövas en organisation med mer planerad verksamhet i Arvika och Torsby, skriver Erik Jansson, Elisabeth Kihlström, Fredrik Larsson, Gert Ohlsson, Eva Hallström och Jane Larsson (den sistnämnda saknas på bilden). Foto: Aron Eriksson/NWT arkiv [Förstora] 

Svar till Sonja Höglund (NWT 13/7)

När Värmlandssamverkan tog över majoriteten i landstinget efter valet 2010 intensifierade vi arbetet med att förtydliga politikens styrning av landstinget. I den av landstingsfullmäktige beslutade landstingsplanen framgår att ett prioriterat område är att tydliggöra sjukhusens uppdrag utifrån medicinsk och medicinteknisk utveckling.

Det betyder att vi i majoriteten värnar om de tre sjukhus som i dag finns i Värmland och vi vill fortsätta att satsa på en decentraliserad vård. Det viktigaste är att det görs rätt saker på rätt ställe. Värmlänningarna behöver och förväntar sig en vård med hög kvalitet som är organiserad på ett kostnadseffektivt sätt. Samarbetet med kommunerna är också viktigt för att ge patienterna en sammanhållen vård och rehabilitering där det behövs.

Redan nu under sommaren prövas en organisation med mer planerad verksamhet i Arvika och Torsby, det är en utveckling som vi tror är både positiv och nödvändig. Om hela Värmland ska kunna leva är det viktigt att värna landstingets verksamhet även utanför Karlstad men det får inte bygga på motsatsförhållanden utan enbart på en noga avvägning om hur vi uppnår den bästa kvalitén till en acceptabel kostnad. Vi har även antagit en strategi för att göra oss oberoende av hyrläkare och de höga kostnader som tillhör.

Sonja Höglund påstår att landstinget styrs av fastighetschefen, det är naturligtvis inte en korrekt uppgift. I Sverige styrs alla landsting av landstingsfullmäktige och de förtroendevalda som väljs i allmänna val. När det sedan gäller att utföra den politiska viljan anställer vi kompetenta och dugliga medarbetare.

Landstinget i Värmland hade redan när Sonja Höglund var ledamot i fullmäktige en tydlig strategi för att möta framtidens behov av sjukvård med effektiva och ändamålsenliga lokaler, det betyder att stora investeringar har gjorts och kommer att göras. Landstingets fastighetsverksamhet har under en lång tid lyckats väldigt bra. I dag har vi Sveriges lägsta energianvändning och på några år minskat klimatutsläppen med 57 procent, något som vi alla kan vara stolta över.

Som exempel kan också nämnas nya lokaler för rättspsykiatrin i Kristinehamn som säkerställer en god vård och över 100 arbetstillfällen i kommunen. Vi har investerat i en operationsrobot för att vi även i Värmland ska kunna operera med den senaste tekniken med minskad risk för komplikationer för patienterna vid bl a prostatacanceroperationer. De nya operationslokaler som byggs i Karlstad ska tillgodose de krav som ställs på en patientsäker vård av hög kvalitet med modern teknik. Tillgängligheten för patienterna ökar och personalen får en bättre arbetsmiljö.

En prioritering på moderniseringar och kvalitetsförbättringar vid våra vårdcentraler har också varit en klar ambition. Viktiga satsningar har genomförts och är under genomförande bl a i Forshaga, Kristinehamn, Charlottenberg, Kronoparken och flera andra platser för att utveckla och förbättra den nära vården för hela Värmland.

Värmlandssamverkan har en tydlig uppfattning om att landstinget är till för alla värmlänningar och hela Värmland. Därför har vi också i regelverket för vårdcentralerna prioriterat möjligheten att driva verksamhet på landsbygden, med ett ekonomiskt incitament och med enklare regler som gör det möjligt att driva mindre vårdcentraler. Vi tror inte att störst alltid är bäst utan att det är viktigare att kunna anpassa sig till lokala förhållanden och de behov som finns.

Vårt arbete har börjat och vi hoppas att värmlänningarna ser detta och ger oss möjlighet att fortsätta arbetet med att bygga en modern och tillgänglig sjukvård i länet.

Fredrik Larsson (M)

Jane Larsson (C)

Erik Jansson (SiV)

Gert Ohlsson (FP)

Eva Hallström (MP)

Elisabeth Kihlström (KD)

Värmlandssamverkan

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Skulle du vilja lära dig mandarin, världens största språk?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se