Hur kommer det sig att du hamnat i Afghanistan?

HALLÅ DÄR...

– Jag har nyligen börjat ett nytt arbete här som rådgivare i mänskliga rättigheter åt Afghanistans rättsväsende och polismyndighet. , säger Johan Chytraeus, Arvikabördig statsvetare.
Publicerad: 2012-07-09 07:30 | Uppdaterad: 2012-07-10 20:41
Johan Chytraeus, Arvikabördig statsvetare, som efter uppdrag som fredsobservatör i Georgien nu tillträder en tjänst som rådgivare i mänskliga rättighetsfrågor i Afghanistan.  [Förstora] 

– Det är EU som är min uppdragsgivare och min arbetsplats är hos EU-missionen EUPOL som har sitt högkvarter här i Kabul. Jag har tidigare arbetat som fredsobservatör i Georgien men nu kände jag att det var dags att söka mig vidare inom fred- och säkerhetsområdet.

Hur ser en vanlig arbetsdag ut?

– Jag har bara varit här i en vecka så just nu upptas det mesta av tiden av introduktions- och säkerhetsträning innan det riktiga arbetet börjar på allvar. Då kommer en vanlig arbetsdag att präglas av möten med våra afghanska motparter, För min del kommer fokus att ligga på jämställdhetsfrågor och mänskliga rättigheter.

Livet efter jobbet är däremot betydligt mer inrutat. Jag brukar läsa eller träna eftersom vi inte kan gå utanför murarna som omger basen. Risken för kidnappning eller någon annan form av riktad attack är för stor. Så det gäller att bunkra upp med mycket böcker och DVD-filmer.

Hur driver man jämställdhetsprojekt i Afghanistan?

– Genom diskussioner om utformningen och genomförandet av olika projekt och träningar för afghanska jurister och poliser. Det är avgörande att respekten för mänskliga rättigheter genomsyrar hela den afghanska statsapparaten, och det är åt det hållet vi strävar. Ibland bjuder vi in våra samarbetspartners till vårt högkvarter och ibland, om säkerhetsläget tillåter det, träffar vi dem ute på deras arbetsplatser.

Det låter som ett spännande jobb, hur får man en sådan tjänst?

– Jag har jobbat som fredsobservatör för EU i Georgien sedan 2010 men var inte främmande för att på sikt byta arena. När det här EU-uppdraget plötsligt blev vakant sökte jag det genom Folke Bernadotte Akademin som i sin tur nominerade mig till de ansvariga handläggarna i Bryssel. Och ja, nu är jag här.

Joakim Rönning
054-19 90 00
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Mat- och drycksidorna riktar sig i dag speciellt till alla som tycker om god mat men som inte vill står i köket för länge. Recept för latmaskar – mycket smak och lite verkstad.

– Karlstadsliv har besökt retrocaféet Tidens melodi som snart öppnar vid Stora torget.

– Fotbollstips.

Webbfrågan
Ser du fram emot fotbolls-EM för damer?

Madeleine Malmgren på hästen Vilmer.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se