EU på besök för att utreda vargjakten

ROVDJURSPOLITIK: Är vargjakten laglig eller inte?

Är jakten på varg i Sverige laglig eller inte?
På onsdagen var företrädare för EU-kommissionen i Stockholm för att få mer synpunkter på saken från företrädare för regeringen, jägarna och naturvårdsorganisationerna.
– Regeringen bara svamlar, säger Tom Arnbom, Världsnaturfonden (WWF).
Publicerad: 2010-09-09 09:00
LÄS OCKSÅ:

Naturskyddsföreningen, Världsnaturfonden och Svenska Rovdjursföreningen har gemensamt anmält regeringen till EU–kommissionen för den jakt på varg som de anser är olaglig.

Vargen är som bekant en hotad art. Hotade arter får inte jagas. Regeringen lutar sig mot en undantagsparagraf i EU:s art- och habitatdirektiv.

Naturvårdsorganisationerna anser att regeringen tolkat den paragrafen fel, och att vargjakten därför är olaglig.

Deras anmälan till kommissionen ledde till att kommissionen skrev brev till regeringen där man begärde svar på ett stort antal frågor kring den förda vargpolitiken.

"Helt i linje"

Regeringen har svarat, men kommissionen nöjer sig inte med det, utan var alltså på onsdagen i Stockholm för att mer ingående höra vad alla berörda parter har att säga.

– Vi anser att regeringens rovdjurspolitik är helt i linje med EU:s regelverk, säger Gunnar Glöersen, rovdjursexpert vid Svenska Jägareförbundet.

Vad tycker du om att naturvårdsorganisationerna har anmält Sverige till EU?

– Det är olyckligt. Vi har ju en god majoritet i riksdagen för den förda rovdjurspolitiken och vargjakten. Alla rapporter och all forskning har visat att vargjakten inte äventyrar vargens gynnsamma bevarandestatus.

Regeringens beslut om vargjakt vilar alltså på tolkningen av en undantagsparagraf, som naturvårdsorganisationerna tolkar på ett annat sätt.

– De har fel, säger Gunnar Glöersen. Alla andra länder tolkar den som att den tillåter jakt, så länge den inte påverkar den gynnsamma bevarandestatusen.

En lösning är målet

Tom Arnbom, WWF, är djupt kritisk mot regeringens sätt att svara på de många frågorna i brevet från EU-kommissionen.

– Regeringen klarar inte att svara på frågorna, de bara svamlar, ärligt talat. Vissa vetenskapliga referenser som de har är under all kritik. EU är väl medvetna om vilka svårigheter Sverige har, och är förvånade över att Sverige inte har svarat bättre.

När nu EU-kommissionens miljöexperter mer ingående har hört de svenska parterna, ska de begrunda svaren. Därefter vidtar en fortsatt skriftväxling.

– EU:s mål är att försöka hitta en lösning, säger Tom Arnbom. Först om det inte går, drar kommissionen Sverige inför domstol.

Och det kan ta tid. Enligt Tom Arnbom kan det ta flera år.

Ola Bjärnek
054-19 97 18
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Karlstadsliv berättar om en spansk vinimportör och hennes intryck av sin nya hemstad Karlstad.

– Följ våra tappra bantare i Biggest winner

– Karlstadsliv – den spanska vinkulturen odlas på Klara

– Familjenytt

Webbfrågan
Behöver Värmland ett Lerin-museeum?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor