"De rödgröna är det stora hotet i vargfrågan"
KARLSTAD: Reinfeldt och Borg mötte jägare och fårägare
Det framgick tydligt när statsminister Fredrik Reinfeldt och finansministern och jägaren Anders Borg, mötte representanter för landsbygdens folk i Värmland på lördagen.
Foto: Pär Persson [Förstora]
– Den stora faran nu är de rödgröna, där vänsterpartiet och miljöpartiet vill ha okontrollerad tillväxt av vargen, samtidigt som socialdemokraterna vägrar säga någonting, sa statsministern. Människorna här vet inte det, det är därför vi är här.
Han och Anders Borg mötte representanter för jägare, fårägare och andra landsbygdsbor i jägarnas föreningsstuga i Glava, för att höra vad de tyckte om den förda rovdjurspolitiken och kanske mest vad gäller vargen.
Den borgerliga alliansen har ju som bekant gjort licensjakt möjlig, ägare av tamboskap får skjuta rovdjur som hotar boskap i hägn och rovdjursförvaltningen har gjorts lokal, så att till exempel beslut om skyddsjakt kan fattas av länsstyrelsen.
Berättelser om problem
Och de åtgärderna var alla nöjda med.
– Vi var här i Värmland 2006 för att lyssna på er, och nu har vi genomfört de här förändringarna, sa Fredrik Reinfeldt.
– Nästa steg är att få en spridning av vargarna över hela landet, sa jaktvårdskonsulent Gunnar Glöersen.
Statsministern kunde inte ge besked på den punkten, utan hänvisade till en utredning som ska vara klar år 2010.
Mötet med jägarna och lantbrukarna gav många berättelser om svåra problem med varg i närheten av hagar, eller i dem.
Som för Anette Back-Olsson. Hon föder upp en utrotningshotad ras av Värmlandsfår, och berättade hur varg gång på gång dödat ett stort antal får i hägnen, då ännu fler blivit lemlästade.
– Nu står jag utan baggar och har ingen produktion – hur ersätts det?
Hon säger att hon har kollegor som slutat, för att det samlade rovdjurstrycket av varg, lo och björn blir för stort.
Licensjakten ska utvärderas
Det kan räcka med att högmjölkande kor blir skrämda på flykt så att det tar dagar innan de fångas in. Då måste en sådan ko avlivas.
Nu utreds flyttning av varg för att minska inaveln i vargstammen.
Anders Borg förklarade att inflyttning av rysk varg var sista alternativet, utan att den spontana invandringen – där varg kan få fri lejd genom renskötselområdet går i första hand.
Efter mötet sa Fredrik Reinfeldt att licensjakten ska utvärderas, att han inte är orolig för att jakten decimerar stammen, men att regeringen vill ha en bra balans mellan varg och de som bor på landsbygden.















































































