Socialchef vädjar: hjälp oss bära vatten

HAMMARÖ:

Just nu sliter anställda inom äldrevården hårt för att få verksamheten att gå ihop trots vattenbristen.
- Jag måste säga att det varit himla körigt! Vi måste ju utföra vårt vanliga jobb samtidigt som vi måste springa och hämta vatten ur tankbilen till toaletterna och till köket, säger Susanne Landsfried som är undersköterska på Rosengårdens särskilda äldreboende på Hammarö.
Publicerad: 2010-03-20 13:12
LÄS OCKSÅ:

Allt vatten som ska användas måste dessutom kokas.

- Och så får vi diska för hand, säger Susanne Landsfried.

Men nu har Rosengården fått tallrikar, muggar och handdukar av papper för att något minska arbetsbördan.

Någon extrapersonal har inte kallats in.

- Men alla chefer har varit här och hjälpt till, säger Susanne Landsfried som själv fick tvätta sig på ett lite annorlunda sätt imorse:

- Jag tog Ramlösa citron. Så nu känner jag mig väldigt fräsch! säger hon och skrattar.

Också hemtjänsten får det tufft när de måste stå i vattenköer istället för att ta hand om sina klienter.

Därför uppmanar Anette Örnebring, socialchef i Hammarö kommun, anhöriga till alla vårdtagare att hjälpa till om de kan.

Hammarö kommuns växel håller öppet idag, lördag, fram till klockan 20 ikväll.

- Jag ska försöka informera så gott jag kan, lovar Britt-Marie Benjaminsen som just gått på sitt pass i kommunväxeln.

Nicole de Bouczan
054-19 96 47
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Behöver Värmland ett Lerin-museeum?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor