Securitasvakter stoppar våldsam elev på Forsnässkolan
MUNKFORS: Lärarfacken slog larm
Det var företrädare för lärarnas fackföreningar som slutligen slog larm, men Lars Olsson (V), ordförande i Kultur- och utbildningsnämnden har kontinuerligt följt problemet.
– Det var lite stökigt redan i november 2009. Då fick den mest bråkiga eleven en assistent, säger han.
Men det skar sig mellan eleven och assistenten, som sjukskrevs.
Den stökiga eleven har varit omgiven av ett ordningsstörande gäng på 5-6 elever.
Lärarnas fackliga organisationer skrev tillslut en framställan till nämnden, rektor och skolchefen där man beskrev förhållandena som oacceptabla – att eleven ständigt tänjer på gränser, och bryter mot skolans regler så till den grad att andra elever är rädda för honom. Och att det är vanligt med våld mot elever och hot och otrevliga tillmälen mot lärarna.
Beslutade anlita Securitas
Måndagen den 8 februari blev lärarnas framställan ett ärende i kultur- och utbildningsnämnden, som beslutade att anlita Securitas, och två dagar senare var två vakter på plats.
Flera polisanmälningar har gjorts mot den bråkiga eleven, som dock inte är straffmyndig.
– De här problemen eskalerade i slutet av höstterminen, berättar Bibbi Engesäth, Lärarnas Riksförbund.Under vårterminen har det varit incidenter varje dag.
Problemen med den stökige eleven berör också elever vid mellanstadiet, som delar byggnad med högstadiet.
– Men nu när vi har fått vakter känns det tryggare både för elever och personal, säger Bibbi Engesäth.
"Markerar att det inte är okej"
Skolchefen Ewa Forsberg säger att problemen mest har ökat under januari månad.
– Nu markerar vi att det inte är okej med hot och våld på skolan, säger hon.
Skolchefen säger också att det numera är lugnt på skolan.
– Det är inte alls så ovanligt att skolor tar in vakter, det förekommer också i bland i Värmland.












































































