Hundratals ECT-behandlas varje år

ECT: "Fungerar oftast bra för svåra fall"

I Värmland får varje år några hundra patienter ECT-behandling. Enligt överläkare Hans Lind ger behandlingen oftast bra resultat.
Publicerad: 2009-11-18 08:30
LÄS OCKSÅ:

ECT-behandlingar ges i Värmland på Arvika sjukhus och Centralsjukhuset i Karlstad. Behandlingen tar kanske fem minuter och ges två-tre gånger per vecka under några veckors tid. En anestesiläkare är med och ger lätt narkos. Dessutom får patienten muskelavslappnande medel.

På de flesta patienter har man provat både läkemedel och samtalsterapi under en längre tid innan det kan bli aktuellt med ECT-behandling.

– ECT-behandlingen är både effektiv och skonsam, säger överläkare Hans Lind. Den fungerar bättre på svårare fall och i vissa fall kan den vara direkt livräddande.

Däremot kan ECT-behandling ibland vara mindre effektiv på patienter med bipolär sjukdom som inte är så svår.

Inte ovanligt

Det är inte alls ovanligt med minnestörningar i samband med ECT-behandling men då handlar det nästan alltid om själva behandlingstillfället och minnet kommer tillbaka. Så svåra problem som Eva-Lotte Olsson har fått har Hans Lind inte hört talas om tidigare.

– Jag kan inte kommentera en enskild patient, säger han. Men det är inte ovanligt med minnesproblem hos patienter som är deprimerade. Det kan ju vara så att minnesproblemen förstärks om det visar sig att behandlingen inte fungerar.

Det har påståtts att ECT-behandling blivit vanligare på senare år. Men enligt Hans Lind gäller detta i så fall inte Värmland.

Håkan Gynnå
054-19 96 19
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Karlstadsliv berättar om en spansk vinimportör och hennes intryck av sin nya hemstad Karlstad.

– Följ våra tappra bantare i Biggest winner

– Karlstadsliv – den spanska vinkulturen odlas på Klara

– Familjenytt

Webbfrågan
Ska du följa Svenska rallyt?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor