Så kan du skydda dig från tjuven

INBROTT: Grannsamverkan och belysning

Det är snudd på omöjligt att helt skydda sig från inbrott.
Men mycket kan göras för att minska risken.
– Lås, larm och ljus år våra nyckelord, säger Sven Norell på Länsförsäkringar.
Publicerad: 2009-11-10 09:30
LÄS OCKSÅ:

Timer på exempelvis radio och belysning. Lite smutsig disk framme.

Enkla tips som medför att risken för inbrott minskar.

Dessutom bör man ha ordentliga lås både på ytter- och altandörrar samt fönster. Enligt statistiken görs 80 procent av inbrotten genom dörrar och fönster i markplan.

– Det säger sig själv att ju bättre lås man har desto jobbigare är det för obehöriga att ta sig in. Det har visat sig att tjuvar ofta väljer hus med enklare lås, säger Sven Norell, marknadschef på Länsförsäkringar i Värmland.

– Vi rekommenderar att man väljer lås som Svenska stöldskyddsföreningen rekommenderar.

Grannsamverkan minskar risken

Jan-Peter Alm är säkerhetsinformatör på Svenska stöldskyddsföreningen. Han framhäver grannsamverkan.

– Bra kontakt med grannarna är viktigt. BRÅ (Brottsförebyggande rådet) har lagt fram en rapport som visar att fungerande grannsamverkan kan minska inbrottet med upp till 26 procent. Det finns ingen annan åtgärd som man med bestämdhet kan säga att fungerar så bra, säger han.

Grannen hjälper till att klippa gräsmattan eller skotta gården.

– Och att tömma postlådan. En översvämmad postlåda är en väldigt tydlig signal för tjuven att ingen är hemma, säger Jan-Peter Alm.

– Ovanpå detta: känner man sig otrygg ska man ha ett bra larm.

Ungefär en halv miljon bostäder i Sverige är utrustade med larm. Antalet ökar årligen med mellan 50 000 och 75 000 hushåll.

Per Mojanis
054-19 96 17
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Fakta
Några enkla tips

• Förvara värdesaker i bankfack. Tjuvar vet var människor gömmer sina saker.

• Visa inte att huset är tomt. Be grannen sköta om gården och kanske också parkera sin bil utanför. Inomhus kan det vara lite ostädat. Låt lite disk stå framme eller ha tvätt på tork.

• Använd timer till lampor så huset inte är nedsläckt.

• Låt inte tjuven jobba ostört. Installera rörelsedetektorer till gårdsbelysning och eventuellt larm.

• Ha bra lås på alla ingångar.

Källa:

Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Karlstadsliv berättar om en spansk vinimportör och hennes intryck av sin nya hemstad Karlstad.

– Följ våra tappra bantare i Biggest winner

– Karlstadsliv – den spanska vinkulturen odlas på Klara

– Familjenytt

Webbfrågan
Ska du följa Svenska rallyt?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor