”Vi uppmanar svenskarna att hålla sig inomhus”

PAKISTAN: Värmländska Anna Karin Eneström i Islamabad efter bombdådet

Karlstadsbon Anna Karin Eneström är ambassadör för svenska ambassaden i Pakistans huvudstad Islamabad. Efter måndagens bombattentat mot den danska ambassaden där åtta människor dödades jobbar Eneström för att förstärka säkerheten vid Sveriges ambassad på plats.
Publicerad: 2008-06-03 09:22 | Uppdaterad: 2008-08-29 17:38
Anna Karin Eneström
Foto: NWT arkiv
 [Förstora] 
--,,Vi uppmanar alla svenskar på plats att hålla sig inomhus, säger värmländskan Anna Karin Eneström vid svenska ambassaden i Islamabad efter månadgens bombattentat mot den danska ambassaden i staden.
Foto: AP Photo/Anjum Naveed/Scanpix
 [Förstora] 
Det var en självmordbombare som slog till mot Danmarks ambassad i Islamabad och dödade åtta personer, däribland en dansk medborgare. Den kraftiga explosionen slet sönder fasaden och rev upp en stor krater i vägen. Ytterligare två byggnader skadades och bilar som stor parkerade i närheten fattade eld, rapporterar TT.
– Vi hörde bomben, ambassaden ligger cirka en kilometer från den danska, säger Anna Karin Eneström, Sveriges ambassadör i Islamabad, till TT.

Upptrappning efter karikatyrerna

Bombdådet tros vara ytterligare en upptrappning av konflikten efter publiceringen av Muhammedteckningarna i danska Jyllands-posten. Den danska ambassaden i Pakistan hade redan innan minskat sin personal och flyttat danskar ur landet för att stärka säkerheten.

”Vi håller stängt”

Även svenska ambassaden i Islamabad vidtar nu åtgärder.
– Nu har vi stängt ambassaden och håller oss inomhus. Vi har förstärkt säkerheten och jobbar med att hålla oss informerade om läget via medier och egna kontakter, säger Anna Karin Eneström till TT.
– Vi har varit i kontakt med de allra flesta svenskarna i Islamabad och söker efter dem vi inte talat med än. Vi uppmanar alla svenskar att hålla sig inomhus.
nwt.se
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Karlstadsliv berättar om en spansk vinimportör och hennes intryck av sin nya hemstad Karlstad.

– Följ våra tappra bantare i Biggest winner

– Karlstadsliv – den spanska vinkulturen odlas på Klara

– Familjenytt

Webbfrågan
Ska du följa Svenska rallyt?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor