"Jaga inte den svårt inavlade vargen"

NATURSKYFFSFÖRENINGEN

– Jägarna ser bara att vargarna ökar i antal, och anser sig därför behöva jaga. Men man kan inte jaga en stam av djur som inte har gynnsam bevarandestataus, säger Klas Hjelm, rovdjursanvarig vid Naturskyddsföreningen.
Publicerad: 2009-02-19 07:35
LÄS OCKSÅ:

– Den samlade genetiska forskningen är överens om att vargstammens genetiska sammansättning är urusel.

Löser man problemet med inaveln uppstår en ny situation, anser Naturskyddsföreningen. Då behövs inte så många vargar för att stammen på sikt ska överleva.

Föreningen ser helst att inaveln motverkas med naturlig invandring norrifrån, men de flesta vargar överlever inte vandringen genom renbetesområdet.

Därför föreslår Klas Hjelm en överenskommelse med rennäringen, så att invandrad varg för en skyddad korridor söderut.

Ola Bjärnek
054-19 97 18
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Karlstadsliv berättar om en spansk vinimportör och hennes intryck av sin nya hemstad Karlstad.

– Följ våra tappra bantare i Biggest winner

– Karlstadsliv – den spanska vinkulturen odlas på Klara

– Familjenytt

Webbfrågan
Ska du följa Svenska rallyt?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor