Hans sajt hjälper försvunna hundar att hitta hem

INTERNET:”Nu får tjuvarna tänka sig för”

Anthony Hughes höll på att få sin lilla malteser stulen.
Då startade han en gratissajt där man kan efterlysa sin försvunna hund.
På en månad har den haft 600 000 träffar!
Publicerad: 2008-02-11 06:59 | Uppdaterad: 2008-08-29 17:16
Anthony Hughes malteser Billy höll på att bli stulen. Efter det bestämde sig Anthony för att starta en efterlysningssajt för försvunna hundar.
Foto: David Holmqvist /Arbetarbladet
 [Förstora] 
Anthony Hughes och hans fru Carin bor i Valbo utanför Gävle.
En morgon hörde Anthony hur hundarna skällde på ett lite annorlunda sätt ute i trädgården.
När han tittade ut såg han en man stå böjd över staketet.
– Och han höll i min Billy, som var 14 år då, berättar Anthony.
Han röt åt mannen, som släppte hunden och gick därifrån, till en bil som stod parkerad i närheten.
– Några dagar senare läste jag i tidningen om en kvinna i närheten som fått sin lilla hund stulen, berättar Anthony.
Och det var då hans idé om en efterlysningssajt för hundar började växa fram.

Gratis sajt

Idén var nu inte helt unik. Men de sajter som fanns var alldeles för krångliga att använda. ”Det måste finnas ett enklare sätt” tänkte Anthony.
Och så föddes sajten ”var finns minns min hund”.
Här kan vem som helst helt gratis lägga in bild och efterlysning på sin försvunna hund – eller kanske hitta ägaren till en hund man själv tagit hand om.
Anthony hoppas att sajten ska verka avskräckande på hundtjuvar som blivit allt vanligare. Särskilt små hundar är eftertraktade och säljs för dyra pengar.
– Eftersom den är rikstäckande spelar det ingen roll om hunden stjäls i Ystad och säljs i Haparanda. Det går att hitta den ändå. Så nu får tjuvar tänka sig för både en och två gånger innan de tar en hund!
Zack, Thea, Tigra, Mira – det är många hundar som saknas av hussar och mattar därute och är efterlysta på sajten.

Flera hittar hem

• Har då någon hittat hem med hjälp av den?
– Ja flera stycken! säger Anthony.
Som särskilt gärna kommer ihåg fallet med hunden som rymde från matte i Huddinge, klev på tunnelbanan och hoppade av i Älvsjö!
– En tjej som kände till min sajt mejlade mig från tåget och berättade att hunden gick omkring i vagnen och verkade leta efter någon, säger Anthony.
Efter mängder av samtal till polis, hundägare, tunnelbanepersonal och andra lyckades han till slut återförena matte och hund.
Han tycker att det är fantastiskt att sajten blivit så populär så snabbt.
Flera rasklubbar och kennelägare har börjat länka sajten från sina hemsidor.
– Jag gör det här för hundarna!
Nicole de Bouczan
054-19 96 47
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Fakta
Här finns kanske din hund
Andrew Hughes sajt har adressen:
www.var-finns-min-hund.se
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Karlstadsliv berättar om en spansk vinimportör och hennes intryck av sin nya hemstad Karlstad.

– Följ våra tappra bantare i Biggest winner

– Karlstadsliv – den spanska vinkulturen odlas på Klara

– Familjenytt

Webbfrågan
Ska du följa Svenska rallyt?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor