Har vargen drabbats av storhetsvansinne?

ÅRJÄNG

Jan Eliassen i Tenvik utanför Årjäng fick gnugga sig i ögonen lite extra när han klev runt husknuten en tidig morgon i förra veckan.
– Vi hade gjutit grund till terrassen dagen innan och när jag gick upp fick jag se tydliga spår efter varg i cementen. Det ser ut som att den har jagat en katt eftersom det är mindre spår vid sidan av de större.
Publicerad: 2011-11-08 11:05

Foto: Jens Magnusson
 [Förstora] 

Flera jägare som har tittat på spåren är eniga om att det är en varg som varit på besök enligt Jan Eliassen.

Vargen är förvisso en känd figur i skogarna kring Årjäng men att den skulle ta sig friheten att göra bostaden till ett eget litet Grauman's Chinese Theatre hade nog ingen väntat sig. Jan Eliasson skrattar åt det hela och är inte särskilt besvärad över besöket.

– Nej, jag är väl inte orolig men frugan gillar det definitivt inte, säger han.

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Hus & hem tipsar om enkla knep att höja mysighetsfaktorn i trädgården – och det handlar inte om växter.

– Travtips V 86, V 75

– Familjenytt

Webbfrågan
Spelar du golf?
Välkommen Teja
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

Flyktig sommarkänsla
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor