Från Oslo till Kapstaden på cykel
OSLO/ÅRJÄNG/KAPSTADEN
Det är ett faktum som Björn Heidenström tänker utnyttja. Han är på väg - på cykel! - från Oslo till Kapstaden och fotbolls-VM i Sydafrika.
Foto: Kjell Martinson [Förstora]
Foto: Kjell Martinson [Förstora]
På Midsommardagen startade han från Nobel Peace Center i Oslo. Målet för hans resa är Robben Island i Kapstaden. Där hoppas han vara framme om ett knappt år, lagom till fotbolls-VM.
Galen?
– Jag satt hemma och tänkte på fotboll och fotbollsdräkter. Vad fotbollen står för och symboliserar. Den sammanhållning som finns inom fotbollen och bland supporters över hela världen är unik!
Björn Heidenström är själv gammal fotbollsspelare. Han har gått hela vägen från spel i division sju upp till pojklandslaget och Tippeligan, den högsta divisionen i Norge. Efter den aktiva karriären har han jobbat som marknadschef i tre olika klubbar, senast i Vålerenga.
Nu har han gett sig ut på sitt livs äventyr; att ta sig genom hela Europa och den afrikanska kontinenten på cykel.
– Får jag lift av en lastbil tackar jag och tar emot. Det här är i första hand inget mandomsprov. Jag har till exempel en kompis i Syrien vars pappa har en lastbåt. Honom får jag lifta med till Egypten. Och på Nilen hoppas jag också kunna åka båt.
Han har inga sponsorer. De två första dagarna hade han kompisar i en följebil. Men efter Årjäng i söndags, där NWT träffade honom, får han förlita sig på snälla människor som han stöter på längs vägen.
– Målet med resan är att skapa världens största T-shirt som ska vaja i vinden under fotbolls-VM. Jag vill ha signerade fotbollströjor från klubbar i hela världen. Från breddidrotten i de lägsta serierna upp till de bästa klubbarna i världen.
I samlingen finns redan Steve Harris autograf, basisten och grundaren av Iron Maiden. Hans favoritlag är West Ham. Sir Elton John stöttar Watford, hans namnteckning finns på deras matchtröja.
– Jag vill ha kändisar och toppspelares namnteckningar men lika gärna okända människors autografer på klubbdräkter från de lägsta serierna.
En annan av hans drivkrafter under resan är att sälja pins till förmån för fattiga barn världen över och förmå människor han möter att ställa upp som faddrar. Han bloggar varje dag och den som vill följa hans vedermödor kan gå in på hemsidan www.theshirt.no.
















































































