Caroline Åhs gör sitt andra år som skytt i Holmedals jaktlag och väntar fortfarande på sin första älg.
Caroline Åhs gör sitt andra år som skytt i Holmedals jaktlag och väntar fortfarande på sin första älg. Foto: Jens Magnusson

Älgjakten har startat

HOLMEDAL: Lyckad start för de 58 jägarna i Holmedals jaktlag

Jaktsäsong. Holmedals jaktlag fick bästa möjliga start på årets älgjakt. Redan i första drevet fällde man tre älgar. Caroline Åhs från Karlstad väntar dock fortfarande på sitt första riktiga möte med skogens konung.
Publicerad: 2012-10-09 10:02
LÄS OCKSÅ:
Solen går upp över Holmedal.
Foto: Jens Magnusson
 [Förstora] 
Caroline Åhs laddar bössan.
Foto: Jens Magnusson
 [Förstora] 
Årets första älgtjur fälldes efter en halvtimme.
Foto: Jens Magnusson
 [Förstora] 
Caroline Åhs och Petra Edin pratar om årets första drev.
Foto: Jens Magnusson
 [Förstora] 
Vännerna i den så kallade jaktjuntan skickade med en turmaskot.
Foto: Jens Magnusson
 [Förstora] 

Termometern visar strax över nollan när solen går upp över Holmedal på måndagsmorgonen. Så dags är Värmland vackert på ett sätt som nästan är smärtsamt. Stämningen är inget annat än sagolik.

Vid slaktboden i Liane dras det lott. Holmedals jaktlag ska ut på sitt första drev. Stämningen är uppsluppen och när skyttarna tar sina första steg mot passen står älgarna på första parkett och betar.

– Man tror att de ska vara mer rädda en sådan här morgon, säger Caroline Åhs.

Bara tjejer

Hon gör sitt andra år som skytt och har jagat i blott fyra. Har man rötterna i Västvärmland är älgjakten en naturlig del av tillvaron, ändå vaknade Carolines eget intresse sent.

– Anledningen till att jag började jaga har delvis med mat att göra. Jag bryr mig om vad jag köper och handlar mycket ekologiskt. Att jaga i stället för att köpa kött som är proppat med antibiotika känns bättre.

Efter att ha gått i drevet i ett par år bestämde hon sig för att ta jägarexamen tillsammans med några arbetskamrater.

– Jag är gift men en kompis till mig sa att det skulle vara ett perfekt sätt att träffa karlar. Det roliga är att vi praktiskt taget bara blev tjejer, säger Caroline Åhs och skrattar.

Tre älgar i första drevet

När drevet drar i gång är det tystnad som gäller. Drevkarlarna- och damerna är en halvtimme bort men tjoandet hörs tydligt när det bryter tystnaden i skogen. Plötsligt passerar sex älgar i rask takt på ett krön ett hundratal meter bort. Det är inte skottläge för Carolines del, men någon minut senare smäller det för första gången.

– En kalv, säger Caroline som får direktrapport via radio.

Efter ytterligare några minuter smäller det på nytt. Ännu en kalv fälls och den följs därefter av en tjur när drevet lider mot sitt slut.

– Det brukar bli mycket älg i första drevet.

Tids nog

Själv får Carolines Åhs ge sig till tåls, men hon väntar gärna.

– Det viktiga med det här är inte att få skjuta, utan att få vara med. Bara att få komma ut i naturen är upplevelse nog.

Hon hade möjlighet att fälla en älg i fjol men chansade inte. Respekten för viltet måste vara större än lusten att skjuta. Tids nog uppenbarar sig rätt tillfälle, påpekar Caroline.

När vi skiljs åt är de 58 jägarna på väg ut mot nästa drev. Totalt ska man avverka fyra innan den första jaktdagen är till ända. Efter ett par timmar kommer en rapport per sms:

– Drev nummer två gav ytterligare tre älgar, dock inte från mitt gevär, än...

Snart så.

Jens Magnusson
0573-76 10 71
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Ska du se/såg du Eurovision song contest på lördag kväll?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se