Rånarjakt på flera fronter

VÄSTVÄRMLAND

Polisens sökinsats i Västvärmland fortsatte under torsdagen med oförminskad styrka.
– Vi fortsätter tills vi hittat V70:n, säger pressinformatör Tommy Lindh.
Publicerad: 2012-08-09 21:01
LÄS OCKSÅ:

Finns inte rånarna kvar så finns åtminstone den mörkgrå flyktbilen kvar någonstans i skogarna runt norska gränsen. Polisens teori bygger på att det inte bedöms vara troligt att rånarna kört speciellt långt i den efterlysta Volvo V70:n utan att någon iakttagit den.

– Antingen har de bytt bil eller så finns de kvar i området, säger Tommy Lindh.

– Även om det handlar om stora områden att söka av kommer vi att fortsätta tills vi hittat V70:n. Det är viktigt för oss att hitta den.

Som NWT berättade i går slutar spåren i Holmsrud söder om Skillingmark, där ett kvinnligt vittne såg bilen.

Stor sökinsats

På torsdagen fortsatte sökinsatsen i Västvärmland i oförminskad styrka.

Samtidigt pågår klassiskt utredningsarbete med uppföljning av tips och inre spaning. Där ingår bland annat att undersöka vilka kända rånare som sitter inne och – mer intressant – vilka som är ute.

– Sådant görs vid alla bankrån, det finns grupper som är mer intressanta än andra. I Sverige finns det en begränsad krets som utför rån av det här slaget, säger förundersökningsledaren, kriminalkommissarie Jonny Thomann.

Har ni börjat kika på likheter med andra rån?

– Det görs alltid.

Vansbrorånet?

– Ja, det går inte att förneka och visst finns det likheter. Samtidigt är det så att de flesta rån går till på liknande sätt och många av de personer som begår rån går i samma ”skola”, de lär sig från samma håll.

Har ni fått in några tips om iakttagelser gjorda före rånet?

– Nej, inga sådana tips över huvud taget.

Det var vid halv niotiden i tisdags morse som de tre rånarna slog till mot banken i Töcksfors. De var tungt beväpnade och klädda i enhetliga mörka kläder. Ansiktena dolde de med rånarluvor och ögonen med mörktonade slalomglasögon eller skyddsglasögon.

Enligt uppgift från banken kom de över cirka 100 000 kronor.

Per Mojanis
054-19 96 17
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Besöker du loppisar?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se