Kommunen köpte mark för industri

TÖCKSFORS

Det råder brist på industrimark i Töcksfors efter flera nyetableringar. Därför har Årjängs kommun nyligen köpt in ett nytt markområde norr om den tidigare skidstadion som för närvarande också håller på att på att förvandlas till industriområde.
Publicerad: 2012-07-28 07:30

En detaljplan ska upprättas för det nya området där sedan tomter kan erbjudas för försäljning till företag som vill etablera sig där. Kommunen söker samtidigt efter ytterligare industrimark i Töcksfors.

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Sugen på att börja odla dina egna kryddor?

Då är du inte ensam, intresset för egna örtagårdar blomstrar för fullt och dagens Hus & hem ger tips och inspiration.

– Travtips V86 och V75 med startlistor.

– Familjenytt.

Webbfrågan
Odlar du egna kryddor?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se