Tokyobörsen mot ny rekordnivå
Tokyo
Tokyobörsen steg med mer än 1 procent under veckans första handelsdag. Även i Hongkong var det rejält uppåt. I Sydkorea, Kina och Taiwan var börsuppgången mer måttlig.
Publicerad: I går: 04:30
Tokyos Nikkei 225-index ökade 1,2 procent och nådde den högsta nivån på fem och ett halvt år. Det bredare Topixindexet steg 1,3 procent.
Analytiker hade förutspått en uppgång efter flera dagar med vinsthemtagningar förra veckan. En svagare yen hör till faktorer som pressar upp kurserna, liksom den starka utvecklingen på Wall Street där nyligen flera indexrekord satts.
I Hongkong ökade det ledande Hang Seng-indexet 1,4 procent, främst som en spegel av den amerikanska börsyran. Taiwans Weighted Index, Kospi-indexet i Sydkorea och Shanghais kompositindex steg däremot blygsamt med 0,1 procent.
TT-AFP Reuters
- 11:38: Novo köper Xellia
- 11:19: Arbetslösheten stiger svagt
- 10:38: Rekordår för Ticket Privatresor
- 10:35: Ser över mål för statliga bolag
- 10:34: Saabs förre vd anhållen
- 10:24: SEB: Tillväxt stannar på 1,3 procent
- 10:16: Ericsson i ny mututredning
- 10:09: Holmen drar ned kapaciteten
- 10:08: Nedåt på börsen
- 09:46: Allmänna pensionen fyller 100 år








































































