Nu ska Värmland få fler unga entreprenörer
Lärarna i Värmland ska få bättre kunskap för att kunna stärka elevernas anlag för entreprenörskap.
Region Värmland stöder ett nytt treårigt projekt som nu startats av den ideella föreningen FramtidsFrön för att möta kommunernas behov av kompetensutveckling.
Region Värmland stöder ett nytt treårigt projekt som nu startats av den ideella föreningen FramtidsFrön för att möta kommunernas behov av kompetensutveckling.
Publicerad: 2012-09-27 15:06
Det är tio kommuner i Värmland som deltar och under hösten ska man träffa skolchefer och rektorer för att kartlägga var skolorna står i dag samt vilka förutsättningar och mål man har.
Skolorna kommer att erbjudas olika utbildningar och aktiviteter i väl beprövader metoder kring entreprenörskap.
Det handlar om att ta fram och utveckla elevers inneboende nyfikenhet, mod, initiativförmåga och självförtroende redan från tidiga åldrar.
FramtidsFrön har i dag fyra kontor och 13 medarbetare. Basen finns i Linköping.
Fotnot: Läs mer på www.framtidsfron.se
- 22:55: Svagt slut på veckan på Wall Street
- 20:24: Unionen: IT- och telekomavtal klart
- 19:39: Chefsrockader på Volvo PV
- 17:55: Börsen fortsatte ned
- 15:43: News Corp delas i två bolag
- 14:41: USA: Ökat sug efter varaktiga varor
- 14:09: Statens servicecenter bötfällt
- 12:59: Färre börsoptimister
- 12:12: Northland stoppar obligationslån
- 12:12: SAS flyttar huvudkontoret











































































