Internationellt pris till datavetare

KARLSTAD

En student, en doktorand och en professor i datavetenskap vid Karlstads universitet fick första pris i den stora internationella tävlingen. ACM Student Research Competition.
Priset fick de vid den artonde internationella ACM MobiCom-konferensen i Istanbul i Turkiet där 300 forskare, studenter och yrkesverksamma i IT-sektorn över hela världen deltog.
Publicerad: 2012-09-27 11:27 | Uppdaterad: 2012-09-27 22:50

Priset delades ut för det nytänkande bidraget kring "WLAN MAC layer frame processing" i det så kallade Molnet – The Cloud. Arbetet som presenterades kan leda till enklare trådlösa nätverk i framtiden.

Tävlingsbidraget baserades på en studentuppsats av Jonathan Vestin, dataingenjörsprogrammet vid Karlstads universitet, som var medförfattare tillsammans med doktoranden Peter Dely och professor Andreas Kassler. Arbetet gjordes inom ramen för ett forskningssamarbete med Telekom Innovation Laboratories in Berlin.

- Vi är väldigt glada över att ha vunnit och vi tror att det är första gången ett svenskt lärosäte får priset. Det visar att forskningen inom datavetenskap här i Karlstad håller mycket hög internationell kvalitet och står sig bra när experter och forskarkollegor granskar oss. Att det vinnande bidraget baserade sig på en studentuppsats känns särskilt roligt. Det visar att vi lyckats integrera grundutbildning och forskning på ett bra sätt", säger Andreas Kassler.

Priset bestod av 500 dollar och ett resebidrag på samma summa.

Konferensen i Instanbul lockade cirka 300 forskare, studenter och yrkesverksamma inom IT-sektorn över hela världen.

Thomas Nilsson
054- 19 98 21
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på arbeteekonomi.se

OMX Stockholm PI (kl 05:30)
Oförändrat0.00% OMX Sthlm 30
Ner8.55 EUR/SEK
Upp6.62 USD/SEK

Nytt på arbeteekonomi.se